تجهیزات استاندارد اتاق سرور

یک اتاق سرور برای تبدیل شدن به یک اتاق سرور استاندارد باید تجهیزات استاندارد داشته باشد .

برای شروع مجهز کردن اتاق سرور ، ابتدا باید با یک مشاور که در این زمینه آگاهی کامل داشته باشد مشورت کرد .

در مرحله بعد باید داشته ها و نیازهای خود را بررسی کنید به عنوان مثال نیازهای یک اتاق سرور شامل : دوربین مدار بسته ، برق ups ،چند رک ۴۲ اینچ ،سیستم اعلام و اطفا ،کف کاذب ، سقف کاذب … میشود .

داشته ها شامل تمام تجهیزاتی میشود که در اختیار دارید.

در مرحله بعد باید طبق جدولی که براساس داشته ها و نیازها بدست می آید هزینه ها براورد شود.

تا به اینجا کارهای ابتدایی برای مجهز کردن اتاق سرور را بررسی کردیم ،حالا قصد داریم تجهیزاتی که نیاز هست را مورد بررسی قرار دهیم.

یک اتاق سرور استاندارد و مجهز فقط شامل وسایل مورد نیاز نیست ،بلکه باید از نظر محیط قرارگیری و معماری و عمران هم استاندارد باشد.بنابراین ما تجهیزات استاندارد اتاق سرور را به بخش های زیر تقسیم کردیم.

تجهیزات استاندارد اتاق سرور بخش عمران و معماری

در این قسمت در مورد مستحکم سازی اتاق سرور بحث میشود که شامل عملیاتی میشود که باید انجام شود مثلا انتخاب محل اتاق سرور که باید شرایط خاصی را در نظر گرفت به عنوان مثال اتاق سرور نباید روی قنات قرار گیرد و یا نزدیک رودخانه نباشد و … این مبحث در استاندارد TIA-942 بصورت کامل توضیح داده شده است. وقتی اتاق سرور را بر اساس عملیاتی که باید انجام شود بررسی میکنیم خیلی از اجناسی که مورد نیاز هست هم مشخص میشود.

اجناس معماری و عمران که عمدتا مورد استفاده قرار میگیرد شامل:

دیوار کاذب ضدحریق

 

کف کاذب ضدحریق

 

سقف کاذب ضدحریق

سقف کاذب ضدحریق

 

پله کف کاذب

پله کف کاذب

 

شیشه ضدگلوله

شیشه ضد گلوله

 

درب ضدحریق

درب ضدحریق

 

دیوارپوش پلی استایرن

 

بخش کابل کشی ساختاریافته

یکی از رایج ترین استانداردها برای کابل کشی ساختار یافته ANSI /TIA / ELA میباشد.لازم به توضیح است این استاندارد را به صورت اختصاری استاندارد TIA/EIA مینامند . آخرین نسخه ارائه شده که حاصل تجدیدنظر افراد و سازمان های مختلف میباشند ، نسخه TIA / EIA / 568 / CC میباشد در این استاندارد حداقل نیاز یک سیستم کابل کشی ،حداقل و حداکثر طول کابل ها ، سطح کارایی رسانه ها – کارایی تجهیزات مرتبط با کابل کشی – توصیف توپولوژی مورد نیاز ، اتصال پین ها و مدل کانکتورها را بیان میکند .

در این استاندارد مطرح شده است که میتوان کل سیستم کابل کشی را به واحد های کابل کشی ساده تقسیم بندی کرده و در صورت لزوم میتوان واحد های کابل کشی را به در ساختارهای بزرگتر تکرار کرد ، این ساختار بهم پیوسته جهت تولید سیستم کابل کشی مورد استفاده قرار میگیرد

کابل کشی ساختاریافته شامل موارد زیر میباشد :

۱- سینی

۲- لدر

۳- کابل ضدالکتریکی یا پلاستیکی

۴- سبد کابل

۵- ایجاد تاسیسات

۶- ایجاد زیرساخت

۷- استراکچر برای انواع تجهیزات

۸- کابل های ضدحریق

۹- تابلو برق اتاق سرور