سرمایش اتاق سرور

سرمایش اتاق سرور(Server room cooling): اتاق سرور محلی است که سخت افزار ها در آن قرار گرفته، تا بتوانند به راحتی، داده ها و اطلاعات را ذخیره و پشتیبانی کنند . این سیستم ها توسط مدیران سازمان از راه دور کنترل و هدایت می شوند . اگر در سازمان خود یک اتاق سرور دارید که؛ تجارت و پیشرفت شما در دست ، اطلاعات ذخیره شده ی آنها قرار دارد؛ باید از این مکان مهم به خوبی محافظت کنید. به دلیل حجم انبوهی از کابلها و تجهیزات در این اتاق، حرارت بالایی بعد از راه اندازی دستگاهها تولید می شود که باید کنترل و مهار شوند. باید بدانید که جهش دما تهدید خطرناکی برای اتاق سرور شما ست. در واقع خنک سازی نامناسب عملکرد تجهیزات را متوقف می کند.با شناخت انواع تجهیزات سرمایشی اتاق سرور و به کارگیری مناسب آنها، اطلاعات ذخیره شده را در برابر خطرات و حوادث حفظ کنید. با توجه به اهمیت رشد روز‌افزون تکنولوژی و نیاز به عملکرد پایدار و بهینه تجهیزات الکترونیکی، سیستم‌های خنک‌کننده در محیط‌هایی نظیر اتاق‌های سرور و رک‌ها حائز اهمیت بسیاری شده‌اند. این مقاله به بررسی و بهینه‌سازی مختلف جنبه‌های از این سیستم‌ها می‌پردازد.با ما همراه باشید تا روشهای مختلف مانند انتقال هوا از زیر کف کاذب تا انواع سیستم های سرد کننده اتاق سرور  را به شما معرفی کنیم.

کف کاذب پانچ دار

روش‌شناسی بهینه‌سازی سیستم‌های خنک‌کننده اتاق سرور

یکی از اصول اساسی در بهینه‌سازی سیستم‌های خنک‌کننده، مدیریت بهینه دما و تنظیم آن به‌طور مداوم است. در اینجا، کولینگ اتاق سرور و دستگاه خنک‌کننده اتاق خواب به عنوان مثال‌هایی ارائه می‌شوند. با توجه به نیاز به عملکرد پایدار سرورها و تجهیزات الکترونیکی در اتاق خواب، تنظیم و کنترل دمای مناسب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دوست دارید شرایط جوی اتاق سرور را بصورت آنلاین پایش کنید؟

  کنترل دما و رطوبت  اتاق سرور

کولر گازی اتاق سرور

استفاده از کولر گازی در اتاق سرور و رک‌ها به منظور حفظ دمای بهینه و کاهش گرمای تولید شده توسط تجهیزات، از جمله راهکارهایی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد. این کولرها می‌توانند با تنظیم مناسب، به بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی کمک کنند.

سیستم‌های خنک‌کننده inrow

سیستم‌های خنک‌کننده inrow به عنوان یکی از راهکارهای نوین در محیط‌های فناوری اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها با ایجاد مناطق خنک‌کننده نزدیک به تجهیزات، به بهبود تراکم حرارتی و کاهش نیاز به سیستم‌های سرمایشی دیگر کمک می‌کنند.

کولینگ رک و دمای مناسب

کولینگ رک به‌عنوان یک سیستم خنک‌کننده مخصوص به سرورها و تجهیزات رک‌ها، اهمیت ویژه‌ای دارد. تنظیم دمای مناسب درون رک‌ها و کنترل دقیق آن باعث عملکرد بهینه و پایدار تجهیزات می‌شود.

سرمایش اتاق سرور از ابتدا:

بهتر است قبل از شروع ساخت  به فکر سرمایش اتاق سرور و موارد دیگر باشید مانند:

 • سیستم اعلام و اطفا حریق برای حفاظت در برابر آتش
 • تهویه ی مطبوع برای خنک کردن دمای اتاق
 • درب ضد حریق
 • کف کاذب
 • سقف کاذب
 • میزان کابلها و رکها
 • عایق سازی اتاق
 • تعداد افرادی که در اتاق تردد می کنند
 • روشنایی اتاق و میزان گرمایی که تولید می کند. سرمایش اتاق سرور

برخی از تجهیزات موجود در اتاق سرور:

سرور های رایانه ای، کابلها ،روترها، سوییچها، تجهیزات مدیریت کابل ،رکها و….که در این اتاق قرار می گیرند.

 آیا خنک کردن اتاق سرور بدون تهویه هوا ممکن است ؟

اگر شرایط ساختمان شما امکان ایجاد، دریچه های تهویه هوا را به شما نمی دهد. تنها در صورتی که اتاق سرور شما کوچک باشد. تجهیزات داخل آن زیاد نباشد، می توان با استفاده از سایر خنک کنند ه ها دما را کاهش داد. اما باید سنسور کنترل دما نصب کنید تا از خطرات ناشی از بالا رفتن دما جلوگیری شود.

چرا حرارت در اتاق سرور بالا می رود

اگر رطوبت هوا کم یا زیاد باشد ،تجهیزات اضافی در اتاق وجود داشته باشد ، کابلها به هم گره خورده یا درهم پیچیده باشند، رکها به صورت منظم قرار نگرفته و یا به یکدیگر نزدیک باشند حرارت محیط بالا خواهد رفت.

 آیا کولر گازی برای خنک کردن اتاق سرور  مناسب است ؟

واقعیت این است که برای تهویه ی هوای بین دستگاههای سرور روم بزرگ ، نیاز به سیستم خنک کننده ی دایمی و دقیق می باشد. تجهیزات اتاق سرور به دلیل تولید گرمای زیاد ، نسبت به گرد و غبار و رطوبت بسیار حساس هستند و نیاز به تهویه مناسب و 24 ساعته دارند. کولر گازی را برای اتاق سرور کوچک می توان استفاده کرد. اما با افزایش تجهیزات و فضای اتاق سرور، کولر گازی به تنهایی کافی نمی باشد. اتاق سرور باید به صورت شبانه روزی خنک شود. پس اگر کولرها یکسره و در تمام شب و روز روشن باشند، فشار زیادی به دستگاه وارد می شود. و هزینه های برق سنگین به همراه دارد.

چرا خنک کردن اتاق سرور با کولر گازی راه حل مناسب نیست؟

چون کولر گازی نمی تواند تجهیزات شما را در برابر رطوبت محافظت کند. بالا رفتن سطح رطوبت باعث ایجاد میعان در دستگاهها می شود. در فصل زمستان که به جای کولر بخاری روشن می شود باز هم سیستم تهویه هوای اتاق سرور کار می کند اما باید بدانید افزایش دمای سایر قسمت های سازمان بر دمای اتاق سرور تاثیر می گذارد. با آگاهی به این نکات کلیدی با مطالعه ادامه مقاله بهترین سیستم سرمایشی برای اتاق سرور را انتخاب کنید.

دما و رطوبت استاندارد اتاق سرور

معمولا دمای اتاق سرور نباید کمتر از 10 درجه سانتیگراد و بیشتر از 28 درجه  سانتیگراد باشد. می بایست تجهیزات این اتاق ، در دمای بین 20 تا 21 درجه سانتیگراد نگهداری می شوند، اما ایجاد چنین دما و کنترل و مانیتورینگ آن کار آسانی نیست. با بکار گیری از سنسور های رطوبت، می توانید میزان رطوبت محیط را بین 40 تا 50 درصد نگه دارید.

سنسور دما و رطوبت اتاق سرور

سنسور کنترل دما و رطوبت اتاق سرور بایدقادر به سنجش رطوبت و دمای رک ها به صورت مجزا باشد. نشان دادن دما جهت کنترل خودکار کولرهای رزرو شده. مشخص بودن میزان دمای مجاز و میزان دمای فعلی در هر رک به صورت جداگانه. بتواند سرور ها را در صورت افزایش دمای بیش از اندازه خاموش کند. وضعیت آژیر ؛ کولر و سنسور های جانبی متصل شده به سیستم امکان پذیر باشد. قدرت فعال سازی مخزن های اطفاء حریق آیروسل در مواقع تشخیص آتش سوزی. قابلیت کالیبره کردن سنسور ها.

دارا بودن آلارم صوتی داخلی و با قابلیت فعال سازی خودکار آژیر. متصل شدن به سنسور کنترل تردد، نشتی آب، قطعی برق، گاز و دود. برقراری  تماس تلفنی و ارسال پیام کوتاه هشدار در مواقع افزایش دما و رطوبت و تکرار هشدار در مواقع از پیش تعریف شده. مقدار رطوبت و دمای هر یک از رک ها  به صورت لحظه ای گرفته شود. مشخص نمودن نام و شناسه هر یک از سنسورها جهت به خاطر سپاری بهتر

 

راه های خنک کردن اتاق سرور

توجه داشته باشید سیستم تهویه مطبوع به تنهایی برای کنترل دمای اتاق سرور کافی نمی باشد. با روشهای دیگر خنک کردن اتاق سرور آشنا شوید: مرکز داده باید مجهز به سیستم دایمی جهت کنترل دما و یک سیستم مکمل و پشتیبان سیستم اصلی باشد. می توان از سیستم پشتیبان A/C استفاده کرد.

کولر های نقطه ای Spot Cooler

دستگاهی است  که قابل حمل می باشند و به منظور رفع مشکلات کنترل دما استفاده می شوند. این دستگاه دو قسمت، لوله ی هدایت کننده ی هوای گرم و خنک کننده ی محیط تا دمای 10درجه سانتیگراد دارد. رطوبت ایجاد شده در اتاق سرور برای دستگاهها کابوس خطرناکی است. کولر های نقطه ای رطوبت اضافی محیط را خارج می کنند، و میزان رطوبت را کنترل می کنند. کولر های لکه ای Stainless cooler : این نوع کولر ها علاوه بر قدرت رطوبت زدایی بالا، در صرف انرژی و میزان خنک سازی بسیار کارآمد می باشند.با استفاده از این خنک کننده های نقطه ای دیگر نیاز به استفاده از ماشین آلات سنگین و پر هزینه نمی باشد.

راهرو سرد و گرم اتاق سرور چیست؟

معمولا دستگاهها هوای سرد را در قسمت جلو می گیرند، و از قسمت پشت دستگاه هوای گرم را خارج می کنند . اگر رکها را روبرو و در کنار یکدیگر قرار دهید، یک راهرویی ایجاد می کنید ؛ که نیاز به هوای سرد دارد تا تجهیزات را خنک کند. در هر دو سر این راهرو باید سیستم سرمایشی نصب شود تا با دمیدن هوای سرد دمای مورد نیاز دستگاهها تامین شود. فاصله ی سیستم خنک کننده با دستگاهها ، همچنین فاصله ی بین رکها و سایر تجهیزات باید در حد مجاز و استاندارد باشد. راهروی گرم : با توجه به شرایط راهرو سرد، پشت تمام دستگاهها در این راهرو قرار دارد و هوای گرمی که دستگاهها تولید می کنند، از این راهرو خارج می شود.

سرمایش اتاق سرور

معایب راهرو سرد و گرم اتاق سرور

این راهرو ممکن است هوای سرد و گرم را از بالای دستگاهها و سرورها عبور دهد، و باعث مخلوط شدن هوا شوند. همچنین استفاده از سیستم خنک کننده در ابتدا و انتهای راهروها ممکن است، هوای سرد را به اندازه ی کافی به دستگاه نرسد، و یک نقطه داغ یا Hot spotایجاد کنند. شما با انتخاب درست می توانید این مشکل را برطرف کنید: با استفاده از پنل های مناسب، فضای بالای رکها را ببندید تا این دو راهرو به یکدیگر متصل نباشند، که با استفاده از پنل های سقف کاذب می توان فضای سرد و گرم را به راحتی و هزینه کم جداسازی کرد. اما در روش دوم می توانید با استفاده از کف کاذب و نصب پنل های مشبک و سوراخ دار، هوای سرد را در تمام طول راهرو به جریان در آورید چون عبور هوای سرد از زیر این پنل ها به راحتی صورت می گیرد و تمام دستگاهها را خنک می کند.

کف کاذب سراوینل به دلیل مشخصه ی عایق و آنتی استاتیک بودن مناسب این اتاق می باشد و قابلیت نصب دریچه های هوا را دارد.جهت اطلاع بیشتر از کف کاذب آنتی استاتیک سراوینل به صفحه مربوطه مراجعه نمایید. کف کاذب سراوینل مقاومت بالایی در برابر دما دارد و ضد حریق می باشد. این محصول در برطوبت مقاوم است و امکان شستشو با مواد شوینده اسیدی وجود دارد. به طوری که کیفیت خود را پس از شستشو حفظ می کند. مقاومت زیاد در برابر فشار های نقطه ای و گسترده را دارا می باشد.این محصول قابل نصب در تمام شرایط آب و هوایی است. آنتی استاتیک و عایق بودن این محصول از مهمتریم ویژگی های آن است. عای صوت و حرارت می باشد و ضد خش است.

دوست دارید در مورد راهرو سرد وگرم اتاق سرور  بیشتر بدانید؟

راهرو سرد وگرم اتاق سرور

ساختار کف کاذب اتاق سرور

 • پنل کف کاذب: اصلی ترین بخش این سازه می باشد که در انواع سراوینل، فولادی تو پر و تو خالی، سرامیکی، سنگی، شیشه، چوب، چمن، موکت و … موجود می باشد.
 • استیرینگر: این قطعه  نقش اصلی در ثابت نگه داشتن پنل را دارد.
 • پایه: با ایجاد فضای مناسب در زیر پنل، امکان عبور کابلها و تاسیسات را به وجود می آورد. کلاهک، کفشک، پیچ و مهره، فریم دور.

نصب دریچه های خروج هوا در اتاق سرور

دریچه های تهویه می توانند، هوای سرد را به داخل اتاق پمپ کنند. با این کار هوای گرم با ورود هوای سرد بالا می رود و از طریق این دریچه ها به طور طبیعی خارج می شوند. سقف کاذب جهت دسترسی به، موقعیت این دریچه ها و کابل ها و سایر تجهیزات بسیار مناسب می باشد. و با صرف هزینه کم، به تهویه بهتر هوا کمک کنید. سقف کاذب به دلیل ایجاد فضای مناسب بین سقف اصلی و پنل ها این امکان را به شما می دهد تا، بتوانید کابلها و تجهیزات اتاق را از پشت سقف عبور دهید و علاوه بر زیبایی محیط ، دسترسی آسان به آنها داشته باشید. دریچه ی تهویه هوا به راحتی در سقف کاذب نصب می شود . با وجود این دریچه های خروجی دیگر برای کنترل دما نیاز به باز گذاشتن درب اتاق سرور نیست .

پشتیبان سرمایش اتاق سرور

با توجه به اینکه تامین سرمایش اتاق داده، یکی از فاکتور های اصلی استاندارد سازی اتاق سرور می باشد ، مشخص است، با راه اندازی اولین سرور در اتاق سرور، تولید گرما شروع خواهد شد، و باید راه های مقابله با گرما را در نظر بگیرید. یکی از مهمترین دلایل قرار دادن یک سیستم پشتیبان سرمایشی در این اتاق، صرفه جویی در تجهیزات و جلوگیری از بروز خطرات پیش بینی نشده می باشد.

فرض کنید:

طوفان و باد های شدیدی می وزد که باعث قطع برق می شود. با قطع برق کلیه ی سیستم های خنک کننده از کار می افتند. اگر هیچ سیستمی برای خنک کردن دما در این موقعیت وجود نداشته باشد چه اتفاقی رخ خواهد داد!  و یا اگر سیستم خنک کننده خراب شود چه کاری می توان انجام داد ؟ با کمک یک سیستم پشتیبان می توان دما را کنترل و از خسارتهای احتمالی  جلوگیری کرد، چون افزایش دما برای مدت زمان هر چند کوتاه، باعث ایجاد مشکل در سرورها می شود.داشتن یک سیستم پشتیبان قابل حمل می توانید سازمان شما را از یک هزینه ی سنگین در امان نگه دارد.

موارد مهم در محاسبه ی بار حرارتی اتاق سرور

 • محاسبه حرارت تولید شده توسط تجهیزات Equipment
 • میزان گرمای ایجاد شده توسط روشنایی و لامپ ها Lighting
 • اندازه گیری مساحت و ابعاد اتاق Room Area
 • تعداد کارکنان و میزان تردد آنها Occupant
 • تعداد پنجره ها و محل قرار گرفتن آنها Windows

در زمستان دمای اتاق سرور را چگونه کنترل کنیم ؟

در فصلهایی که هوا خنک و سرد هستند، با وارد کردن هوای سرد بیرون ساختمان به داخل ، فشار هوای گرم کاهش می یابد و می توانید ، با کم کردن درجه ی سیستم خنک کننده، دما را کنترل و در هزینه ها نیز صرفه جویی کنید.

شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار با تخصص در راه اندازی و استاندارد سازی انواع اتاق سرور ، اتاق برق و … به شما در انتخاب بهترینها کمک می کند با 09900190083 تماس بگیرید. با لبخند پاسخگوی شما هستیم ..

نتیجه‌گیری

بهینه‌سازی سیستم‌های خنک‌کننده در محیط‌های فناوری اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از راهکارهای مناسب مانند کولینگ اتاق سرور، دستگاه خنک‌کننده اتاق خواب، سیستم‌های خنک‌کننده inrow و کولر گازی دائم کار می‌تواند به عملکرد بهتر، کاهش مصرف انرژی و افزایش دوام تجهیزات کمک کند. همچنین، تنظیم دقیق دما و کنترل آن درون رک‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا تجهیزات در شرایط بهینه عمل کنند.