راه اندازی اتاق مانیتورینگ

راه اندازی اتاق مانیتورینگ (Set up a monitoring room) امنیت هر سازمان به اتاق مانیتورینگ آن محل بستگی دارد.در این مقاله سعی داریم با توجه به اهمیت اتاق مانیتورینگ خصوصیات آن را به شما معرفی کنیم با ما همراه باشید . یکی از استاندارد هایی در در طراحی مراکز داده و مانیتورینگ مورد استفاده قرار می گیرد استاندارد TIA-942  است.

اتاق مانیتورینگ چیست ؟

اتاق مانیتورینگ یا همان اتاق کنترل به اتاقی گفته می شود که ایستگاه کنترل داده است و تصاویری که توسط دوربین های مداربسته ضبط می شود، به این مجموعه ارسال شده و توسط اپراتورها بررسی می گردد. به عبارتی دیگر اتاق مانیتورینگ مرکزی است که توسط مانیتورها و نرم افزار های پیشرفته مجهز شده و دوربین های امنیتی در قسمت های مختلف سازمان به این مانیتورها متصل می شوند. دوربینها مانند چشم انسان هستند. که همه چیز را می بیند و رویدادها را در حافظه ذخیره می کنند و به نرم افزار های نصب شده روی مانیتورها ارسال می کنند. نرم افزارها در اتاق مانیتورینگ همانند مغز در بدن هستند. نرم افزارها باعث می شوند که اطلاعات یکپارچه شوند و برای اپراتور به صورت یکپارچه نمایش داده شوند.

استاندارد سازی اتاق مانیتورینگ

دستورالعمل های راه اندازی اتاق مانیتورینگ:

اولین قدم در راه اندازی اتاق مانیتورینگ طراحی اصولی و استاندارد می باشد. فضای این اتاق باید توسط طراحان متخصص و طبق آرکونومیک طراحی شود.

نحوه قرار گیری ماوس مانیتور: به دلیل وجود حجم زیادی از تجهیزات و لوازم الکترونیکی در اتاق مانیتورینگ ضروری است که ایمنی و استاندارد ها در این فضا رعایت شود تا آسیب کمتری به کارکنان وارد گردد. یکی از تجهیزات موجود در این محل ماوس است که باید برای آن یک پد مناسب انتخاب نمود. این پد باید تکیه گاهی برای مچ دست و بسیار نرم باشد تا آسیب کمتری به دست وارد سازد.                            تعیین جایگاه درها: درب ها در این اتاق باید مطابق با استاندارد باشد و کلیه تجهیزات را به راحتی بتوان عبور داد.

جهت آشنایی با استاندارد سازی اتاق باتری، مقاله تخصصی زیر را مشاهده فرمایید:

استاندارد سازی اتاق باتری

ابعاد اتاق مانیتورینگ

باید طبق استانداردهای جهانی ابعاد اتاق در نظر گرفته شود. تمامی مانیتورها و تجهیزات باید به آسانی و با فضای مناسب قابل نصب باشند. همچنین باید محلی مناسب جهت استراحت پرسنل در نظر گرفته شود. استانداردهای نصب مانیتور: طبق اصول استاندارد مانیتور ها باید در محل های مناسب نصب شوند تا پرسنل درمعرض خطر و آسیب به ستون فقرات قرار نگیرند. در زمان نصب مانیتور ها باید توجه کنید که قسمت فوقانی آنها دقیقا روبروی چشم فرد باشد و در یک خط قرار گیرد تا اپراتور نیاز به خم شدن نداشته باشد. فاصله استاندارد مانیتور و چشم باید حدود 95تا 110 سانتیمتر در نظر گرفته شود. این فاصله از ضعیف شدن چشم نیز جلوگیری می کند.

شرح وظایف اتاق مانیتورینگ:

موارد زیر جزو امکانات و وظایفی است که  اتاق مانیتورینگ به پرسنل ارائه می دهد:

جمع آوری تصاویر از نقاط مختلف را در یک محل.

تعیین میزان دسترسی هر فرد به تصاویر موجود.

نظارت برکلیه تصاویر دوربین‌ها.

امکان کنترل یک دوربین از چند نقطه.

دسترسی به تصاویر ضبط شده ،کنترل دوربین ،تنظیمات و …

اهمیت نوع دوربین در مانیتورینگ:

بهتر است این موضوع را با یک مثال بررسی کنیم ؛ فرض کنید که یک آزمایشگاه مجهز به دوربین های امنیتی ، مورد هجوم قرار بگیرد و اطلاعات به صورت فیزیکی دست کاری شود. اولین موضوع ، که به ذهن افراد می رسد، بررسی دوربین های مدار بسته در زمان وقوع حادثه می باشد، حال اگر دوربین های نصب شده در این مکان بی کیفیت  باشند، خسارت وارد شده به آزمایشگاه به درستی شناسایی نخواهد شد و این فاجعه ایست که باید گفت همیشه احتیاط شرط عقل است ،در اینجا احتیاط حکم می کند با انتخاب درست از این قبیل اتفاقات پیشگیری کنید. شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار آماده مشاوره به شما در خصوص انواع دوربین های مدار بسته، متناسب با محیط شما می باشد.

تفاوت دوربین آنالوگ و دوربین های آی پی تحت شبکه چیست ؟

دوربین های آنالوگ دوربینهایی با کیفیت پایین تری نسبت به دوربین های ای پی تحت شبکه هستند . دوربین های آنالوگ تصویری گنگ به شما ارائه داده و ممکن است در حوادث اطلاعاتی پراکنده برای شما نمایش دهد و شما برای بررسی یک حادثه اطلاعات دقیقی از تصاویر آن به دست نیاورید ، اما دوربین های ای پی تحت شبکه برای شما تصویری صریح ،نمایش می دهند و امکان بررسی دقیق یک حادثه را به شما می دهند .

منظور از طراحی ارگونومیک اتاق مانیتورینگ چیست ؟

طراحی ارگونومیک اتاق مانیتورینگ به این منظور است که؛ شرایط فیزیکی کنترل شده و متعادلی را در این اتاق برای بهبود عملکرد اپراتورها فراهم نمایید . اپراتورها ممکن است ساعت های طولانی را در اتاق مانیتورینگ سپری کنند به همین دلیل مناسب بودن شرایط فیزیکی این اتاق در بهتر کردن عملکرد اپراتورها تاثیر بسزایی دارد.

شرایط فیزیکی اتاق مانیتورینگ :

درب واجد شرایط امنیتی

داشتن دمای متناسب با شرایط اتاق

تهویه مناسب هوا

گرمایش و سرمایش ایده آل

مجهز شدن محل به کفپوش و دیوار پوش متناسب با نیاز اتاق

سیستم اطفا حریق و …..

تهویه و جریان هوا ، نقش بسزایی در بهبود کیفیت و کارایی اپراتورها دارد. به این منظور نصب دستگاه تهویه هوا در این مکان توصیه می شود.

برای وارد کردن هوای تازه و ایجاد جریان هوا می توانید با یک تیر چند نشان بزنید با استفاده از کف و سقف کاذب در اتاق مانیتورینگ می توان به راحتی جریان های مطبوعی را وارد اتاق نمود.

درب ضد حریق برای اتاق مانیتورینگ :

با توجه به استاندارد های بین المللی وقتی یک مرکز با حجم انبوهی از اطلاعات دارید باید برای امنیت آن برنامه ریزی داشته باشید. با نصب درب ضد حریق ،از گسترش آتش سوزی به قسمت های دیگر و خسارت های ناشی از آن جلوگیری کنید.

سقف کاذب مناسب برای اتاق مانیتورینگ

سقف کاذب تایل های مربع شکل در ابعاد 60×60 می باشد. که قابلیت جابه جایی و نصب آسان دارند .و شما با نصب سقف کاذب در این اتاق می توانید دریچه های تهویه هوا را متناسب با محیط و نیاز اتاق در نظر بگیرید و به راحتی جریان هوای تازه را وارد اتاق خود کنید.

مزایای سقف کاذب برای اتاق مانیتورینگ:

زیبایی و تنوع : سقف کاذب به دلیل تنوع در طرح و اجرا فضای بسیار زیبایی به اتاق می دهد.

دسترسی سریع به تجهیزات : امکان دسترسی آسان به تاسیسات از پر اهمیت ترین  ویژگی سقف های کاذب می باشد.

به طوری که با جا به جایی پنل مورد نظر به راحتی می توانید به کلیه  کابلها و تأسیسات مورد نظر دسترسی داشته باشید.

ایجاد فضای مناسب برای عبور تاسیسات : با استفاده از سقف کاذب می توانید فضایی ایجاد کنید و کلیه کابلها و تجهیزات

وارد شده در اتاق را پشت سقفها پنهان کنید و نمایی زیبا و منظم به اتاق بدهید.

کف کاذب اتاق مانیتورینگ :

به دلیل وجود حجم زیادی از تجهیزات الکتریکی عایق سازی اتاق بسیار اهمیت دارد. کف کاذب سراوینل 100% عایق الکتریکی و مناسب ترین مدل برای انواع اتاق برق و اتاق مانیتورینگ می باشد. با استفاده از کف کاذب سراوینل نوآوران کیان ارتباط پایدار با مشخصه  آنتی استاتیک بودن می توانید اتاق خود را عایق سازی و نارسانا کنید و از خطر برق گرفتگی و آتش سوزی های احتمالی جلوگیری نمایید. همیشه استفاده از صندلی چرخ دار در اتاق های کار و اداره و یا محل سکونت موضوعی بوده که افراد را دچار مشکل می کرده است. چون با حرکت صندلی، چرخها به درستی روی سطح زمین نمی چرخند و یا خط و خش روی سطوح باقی می گذارند. شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار  با در نظر گرفتن این موضوع اقدام به تولید کف کاذبی نموده که این مشکل را برطرف نموده است. کف کاذب سراوینل کاملا ضد خش می باشد و یکدستی و تنوع و کیفیت بالای بوشش روی کف کاذب ،این امکان را به اتاق شما می دهد که به راحتی از صندلی چرخ دار استفاده نمایید و رضایت خاطر در حین انجام کار ایجاد نموده و باعث بالا رفتن کیفیت عملکرد اپراتور خود گردید. این محصول نیاز های زیادی را پوشش می دهد و قابل نصب در محیطهای مختلف آب و هوایی می باشد.

سیستم اعلام و اطفا حریق برای اتاق مانیتورینگ :

در این اتاق به دلیل وجود تجهیزات الکتریکی قوی طبق اصول استاندارد سازی نیاز به سیستم اعلام و اطفا حریق می باشد. سیستم اعلام حریق می تواند اتاق کنترل و  اسناد را از خطر نابودی نجات دهد. وقتی سیستم، دود ،حرارت و یا شعله را به موقع تشخیص و اعلام کند می توانیم  آتش سوزی را به موقع کنترل کنیم و از خسارت های جدی جلوگیری نماییم. شرکت نوآوران کیان ارتباط  پایدار با تخصص در طراحی و نصب سیستم اعلام و اطفا حریق می توانید شما را در این راستا راهنمایی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با همکاران ما در ارتباط باشید  ……با لبخند پاسخگوی شما هستیم ….