نگهداری اتاق سرور

نگهداری اتاق سرور Server room maintenance: نگهداری اتاق سرور یعنی حفظ اجزای اتاق سرور در محیط و شرایط مناسب و استاندارد می باشد. به عبارتی محافظت از تجهیزات سخت افزاری و تاسیسات جهت عملکرد بهتر می باشد. تنها اتاق سرور نیست که نیاز به نگهداری دارد، بلکه تجهیزات و سیستم ها نیز نیازمند حفظ و نگهداری می باشند. نحوه نگهداری اتاق سرور  به موقعیت و ابعاد اتاق سرور،میزان تجهیزات و رک ها، میزان ساعت کار در روز،جریان هوا و دما بستگی دارد. باید بدانید که با رعایت فاصله مناسب بین تجهیزات از تجمع هوای داغ جلوگیری و از بروز خطرات و خرابی ها پیشگیری می کنید. بعضی از مراقبت ها یک مرتبه در ماه باید انجام شود، اما بعضی دیگر باید به صورت روزانه بررسی و کنترل گردند. در زمان راه اندازی اتاق سرور باید فاصله و نحوه چیدمان تجهیزات را مطابق با استاندارد انجام داد تا به راحتی در حفظ و نگهداری اتاق سرور موفق باشید. در این مقاله با روشهای نگهداری اتاق سرور آشنا می شوید با ما همراه باشید.

نگهداری  با برنامه وسرویس دوره ای برای اتاق سرور ضروری است، مقاله تخصصی زیر را مشاهده فرمایید:

سرویس دوره ای اتاق سرور

موارد مهم در نگهداری اتاق سرور:

علاوه بر سرورها و سیستم های ذخیره سازی، شبکه های فن آوری اطلاعات و نرم افزار ها سیستم های زیر ساختی دیگری نیز وجود  داشته که نیاز به نگهداری دارند مانند:

 • دستگاه های ذخیره سازی
 • شبکه های فناوری اطلاعات
 • سرورها
 • نرم افزارها
 • کابل ها و اتصالات
 • بیشتر سازمان ها چندین سیستم زیرساختی حیاتی دارند که شامل: سیستم حفاظت از برق: که شامل بسته های باتری ذخیره انرژی، منبع تغذیه بدون وقفه. واحد توزیع برق و ژنراتورهای آماده به کار می باشد.
 • اندازه گیری انرژی: اندازه گیری میزان انرژی در سطوح توزیع و رک را بر عهده دارد.
 • سرمایش: این مورد مانند: کندانسور، کنترل کننده هوا ، تهویه مطبوع، چیلر، مرطوب کننده است.
 • مدار الکتریکی و توزیع: شامل سیستم های تصحیح ضریب توان ( PFC )، تابلوهای توزیع و توزیع الکتریکی. قطع کننده و اتصالات کابل، سوئیچ انتقال اتوماتیک، روشنایی اضطراری، تنظیمات سوئیچ بایو  UPS تابلوهای برق LV می باشد.
 • سیستم نظارت بر محیط: دستگاه ها و حسگرهای نظارتی مانند: دمای داخل و خارج، رطوبت، دود، قدرت. و آب را نظارت می کنند.
 • مهار آتش: مهار توسط ظروف سرکوب کننده، پنل های زنگ خطر ، مانیتور آتش سوزی و اتصالات برق و سیستم های آبپاش صورت می گیرد.
 • سیستم امنیت: سیستم کنترل دسترسی در ساختمان ،اتاق و قفسه و سیستم دوربین مدار بسته که هرگونه حرکت داخل اتاق سرور را نشان می دهد. این سیستم های حیاتی نیاز به  نگهداری مخصوص  دارند. و حداقل به یک بار بازرسی در سال نیاز دارند. زمانی که لیست وظایف نگهداری اتاق سرور را تهیه می کنید. هدف خود را برای کاهش زمان خرابی برنامه ریزی نشده مشخص نمایید. همچنین خطر خرابی و ایمنی و امنیت و بهبود ارائه خدمات و..را در نظر بگیرید.

دمای اتاق سرور:

اتاق سرور محلی است که باید طبق استاندارد ساخته و عایق بندی و تهویه هوای مناسب نیز داشته باشد.با این که تمامی این موارد اجرا و درنظرگرفته می شود اما با گذشت زمان باز تغییرات ئما ممکن ات به وجود آید. وجود سیستم تهویه هوا دلیل بر عدم نیاز به کنترل دمای اتاق سرور نمی باشد.نوع سیستم کنترل تهویه هوا در اتاق باید به گونه ای باشد که دمای خنک را برای محیط تضمین نماید. استاندارد های دما و رطوبت اتاق سرور با توجه به نوع تجهیزات کامپیوتری به شرح زیر بیان شده است: میزان دمای متناسب برای اتاق سرور حدودا بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد در نظر گرفته شود. مقدار  رطوبت اتاق سرور حدودا بین 40 تا 55 درصد باشد. حداقل دمای این اتاق باید با ۲۲درجه سانتی گراد با تلرانس یک درجه سانتیگراد برابرشود. رطوبت باید با ۵۰ درصد برابری و  با تلرانس ۵ درصد هم تطابق یابند.

انواع هشدارهای دما و رطوبت اتاق سرور:

چندین نوع مختلف هشدار با استفاده از روش های مختلف اعلان وجود دارد که در صورت بالا رفتن دما و رطوبت یه هشدار ارسال می گردد:

 • هشدار با روش پیامک زدن
 • پست الکترونیک
 • برنامه اندروید
 • برنامه آیفون

نکات مهم برای برنامه ریزی نحوه نگهداری اتاق سرور:

هنگام برنامه ریزی برای نگهداری اتاق سرور موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تجهیزات فیزیکی برای روترها و کلید ها
 • منبع تغذیه
 • کابل کشی
 • قطع کننده مدار
 • سیستم های تهویه مطبوع
 • سیستم اعلام و اطفا حریق و پیشگیری

برنامه های نگهداری از اتاق سرور باید شامل ویژگی های استاندارد خاصی باشند.  و شما باید یک چک لیست تهیه و تنظیم کنید. دفترچه راهنمای تجهیزات اتاق را بررسی و مطالعه نمایید. و مطابق استاندارد های اعلام شده آنها را کنترل و حفاظت کنید.

برای انجام وظایف نگهداری اتاق سرور به تعمیر و نگهداری فیزیکی و مکانیکی نیاز دارید. معمولا یک چک لیست جداگانه برای نگهداری سرور و شبکه موجود می باشد. مثلا ، UPS و باتری ها از تعمیر و نگهداری منظم بسیار بهره می برند. تا از عملکرد صحیح و آماده بودن آنها در زمان قطع برق اطمینان پیدا کنید. سایر سیستم ها مانند : HVAC ، ژنراتورها و درها، خروجی های اضطراری، کابل کشی و..بسیار اهمیت دارد. نگهداری صحیح تجهیزات از مصرف برق نیز جلوگیری می کند. و محیطی تمیز و کار آمد را به شما می دهد.

استاندارد تعمیر و نگهداری اتاق سرور :

انجام آزمایشات، تعمیرات، تعویض قطعات، اندازه گیری و نظافت برای اتاق سرور ضروری می باشد.

نگهدار ی اتاق سرور شامل:

تعمیر و نگهداری و تمیز کردن سخت افزار.

و به روز رسانی و کنترل نرم افزار و برنامه ها و تغییر آنها با توجه به نیاز می باشد.

نگهداری و تعمیر سخت افزار اتاق سرور:

حفاظت از سخت افزار در اتاق سرور اهمیت زیادی در عملکرد صحیح آنها دارد و شامل :

 • استاندارد  ساختمان : سطوح داخلی و بیرونی سقف و کف اتاق سرور را بررسی کنید و دنبال نشتی آب باشید. و اطمینان از عدم نشتی پیدا کنید. خروجی و ورودی ها را کنترل نمایید. هر گونه زباله و اشیا اضافی که موجب ایجاد و گسترش آتش سوزی می شود را خارج کنید.
 • بررسی کیفیت : به طور دقیق تجهیزات را بررسی کنید و هر گونه آفت و آسیب را شناسایی نمایید. تجهیزات فن آوری اطلاعات: مطمئن شوید که تجهیزات سخت افزاری اتاق سرور مانند چرخ دنده های ارتباطی و تجهیزات ذخیره سازی در محل های مناسب قرار گرفته باشند. بررسی کنید که هیچ کابل و سیمی شل نباشد و روی سطح کف قرار نگرفته باشد.
 • زیر ساخت های برقی : مطمئن شوید که سیستم شبکه به درستی عمل می کند و پشتیبان گیری انجام می شود. برق بدون وقفه ( یو پی اس) و قدرت واحد توزیع به صورت خودکار فعال باشند.
 • زیر ساخت های تهویه و خنک کننده: سیستم کنترل تهویه هوا را چک کنید و برای این اتاق از سیستم مطمئن و مناسب استفاده نمایید. چرا که افزایش دما در اتاق سرور یکی از عوامل مهم در ایجاد آتش سوزی می باشد.
 • امنیت و ایمنی : قفل دربها را بررسی کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. باید آنها به راحتی قفل شوند. سیستم اعلام دود و منو اکسید کربن را کنترل و حد اقل در سال یک مرتبه باطری آن را تعویض کنید. بررسی کنید تمام لامپ ها و روشنایی های داخلی و خارجی سالم باشند و در صورت نیاز آنها را تعویض نمایید. لیست بازدید کنندگان اتاق سرور را چک کنید و سعی کنید تعداد آنها را محدود کنید. وضعیت نظافت و تمیز بودن اتاق و تجهیزات را بررسی کنید و مطمئن شوید عاری از گرد و غبار می باشند.

نظافت اتاق سرور :

برای نظافت تجهیزات اتاق سرور و کیس‌های کامپیوتر می توان از جاروبرقی فیلتر دار یا پمپ‌های فشار کوچک باطری‌ دار به راحتی آنها را تمیز کنید. می توان برای تمیز کردن داخل سرور از یک دستمال نمناک، الکل، و یک مسواک و قلم مو و یک دستگاه دمنده هوا استفاده کرد. نباید از مواد شوینده شیمیایی استفاده نمود. حتی برای تمیز کردن قاب بیرونی سرور ها هم استفاده از مواد شیمیایی ممنوع است. به هیچ وجه برای تمیز کردن داخل سرور از آب استفاده نکنید، یک دستمال نمناک برای این کار مناسب است. جهت آشنایی با نظافت اتاق سرور اینجا کلیک کنید.

انواع روشهای نگهداری اتاق سرور:

تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط موجود:

تعمیر و نگهداری با توجه به ضرورت و نیاز در صورتی که تجهیزات به طور ناگهانی دچار اختلال در عملکرد

و کارکرد صحیح داشته باشند انجام می گیرد.

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه:

مراقبت پرسنل جهت حفظ و نگهداری از تجهیزات اتاق سرور می باشد. تشخیص به موقع و اصلاح خرابی های اولیه چه قبل وقوع و چه قبل از ایجاد نقص عمده در سیستم ها و تجهیزات اتاق سرور می باشد. نگهداری پیشگیرانه از دستورالعمل های برنامه ریزی شده است تا از خرابی تجهیزات و سرور های اتاق جلوگیری شود. به صورت منظم و معمول نظارت بر روی دستگاه ها صورت می گیرد تا از ایجاد نقص و خرابی جلوگیری شود.

تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده:

تعمیر برنامه ریزی شده زمانی انجام می شوند که سیستم ها و تجهیزات هنوز کار می کنند. شامل سرویس دهی و تعمیر تجهیزات اتاق سرور برای جلوگیری از بروز خرابی و آسیب است. هر گونه اقدام جهت تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده برای کلیه سیستم ها جهت جلوگیری خرابی های غیر منتظره می باشد.

نگهداری اصلاحی:

جهت شناسایی و جداسازی و رفع خطای تجهیزات اتاق سرور می باشد. و تجهیزات و سیستم های خراب در کوتاه ترین زمان تعمیر و مجدد راه اندازی گردند.

تعمیرات قابل پیش بینی:

جهت کمک به تعیین وضعیت تجهیزات اتاق سرور می باشد. و برای پیش بینی زمان تعمیر و نگهداری تجهیزات است. این مورد به صرفه جویی در هزینه ها کمک زیادی می کند زیرا تنها در زمان ضروری انجام می شود.

نگهداری از مولد:

حفظ و نگهداری از یک سیستم یکپارچه که شامل تجهیزات کارکنان و فرآیند های ایجاد شده می باشد.

نگهداری ویندوز:

پنجره نگهداری اتاق سرو مدت زمانی است که توسط کادر فنی مشخص شده است. که طی آن ممکن است تعمیر و نگهداری پیشگیرانه که می تواند باعث اختلال در سرویس شود انجام می گردد.

اتاق سرور Downtime:

به زمانی که سیستم اتاق سرور در دسترس نباشد و یا به مدت زمان خرابی یا خاموشی در دوره ای از زمان می گویند. که در آن سیستم اتاق سرور نتواند عملکرد اصلی خود را به درستی انجام دهد. این موضوع نتیجه عدم عملکرد سیستم به دلیل یک رویداد برنامه ریزی نشده، یا یک رویداد برنامه ریزی شده است.

خاموش شدن اتاق سرور:

کاهش کیفیت عملکرد تجهیزات اتاق سرور به دلیل خرابی غیر منتظره می باشد. ممکن است یکی از دستگاه ها باعث ایجاد حادثه شود. نیاز به تعمیر و نگهداری آنها ممکن است باعث خاموش شدن اتاق سرور شود. و منجر به عدم ارائه خدمات مورد نیاز می شود.

کف اتاق سرور:

به دلیل اهمیت این مراکز رعایت اصول ایمنی بسیار ضروری می‌باشد. استفاده از سیستم  کف کاذب برای مرکز داده علاوه بر سهولت در نصب و جابجایی ایمنی را نیز تامین می کند. وجود سرور و کابلهای زیاد، خطر برق گرفتگی پرسنل و آتش سوزی را افزایش می دهد. با نصب کف کاذب استاندار و عایق می توان به راحتی از خطرات پیشگیری نمود. کف کاذب سراوینل آنتی استاتیک و نارسانا می باشد مه مناسب برای این مراکز است.

اهمیت ایمنی اتاق سرور :

این اتاق به دلیل حجم بالای تجهیزات و کابل ها نیازمند ایمنی زیادی می باشد. تا افراد و پرسنل و سرویسکاران با خیال آسوده در محیط حضور داشته باشند. اتاق سرور باید در مرحله اول عایق سازی گردد. با استفاده از تجهیزات مدرن و استاندارد می توان ایمنی افراد و تجهیزات را تامین نمود . با در نظر گرفتن سیستم کف سازی مناسب تردد در این اتاق برای افراد با اطمینان انجام می گیرد. کف کاذب سراوینل با مشخصه آنتی استاتیک بودن اتاق سرور را عایق و نارسانا می سازد.

ساختار کف کاذب:

پنل: این قطعه اصلی ترین بخش سازه می باشد و کیفیت و نوع آن بسیار اهمیت دارد. روکش اصلی پنل در انواع مختلفی تولید می شود و با توجه به نوع کاربری و محل نصب انتخاب می گردد. استیرینگر: با استفاده از استیرینگر شبکه ای مشبک ایجاد می شود که پنل کف روی آن ثابت می گردد. این قطعه از جنس فولاد ضد زنگ می‌باشد. میله رابط، پایه، کلاهک یا کفشک، پیچ و مهره. شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار آماده مشاوره و همکاری با شما می باشد با ما تماس بگیرید. با لبخند پاسخگوی شما هستیم.