نظافت اتاق سرور

نظافت اتاق سرور Server room cleaning:در دنیای پرسرعت فناوری، جایی که داده ها ستون فقرات عملیات تجاری هستند، حفظ یک اتاق سرور تمیز و سازماندهی شده بسیار مهم است. سرور اتاق نظافت، یا تمیز کردن اتاق سرور، نقش مهمی در اطمینان از قابلیت اطمینان و کارایی زیرساخت فناوری اطلاعات شما دارد. در این راهنمای جامع، نکات ظریف تمیزی اتاق سرور را بررسی می‌کنیم و بینش‌های ارزشمندی را برای کمک به شما در بهینه‌سازی عملکرد اتاق سرور ارائه می‌کنیم نحوه نظافت اتاق سرور در امنیت تجهیزات نقش مهمی دارد. در اتاق سرور تجهیزات زیادی مانند: سرورها ، سوییچ ها، روتر ها و سایر تجهیزات وجود دارد. اتاق سرور قلب هر سازمان است و استاندا نگهداری این تجهیزات بسیار اهمیت دارد. در صورتی که یکی از تجهیزات به درستی عمل نکند کل اطلاعات سازمان دچار مشکل خواهد شد. استاندارد ساز ی اتاق سرور شامل تنظیم دما،رطوبت،کنترل آلاینده ها و نظافت اتاق سرور می باشد. رطوبت استاندار برای اتاق سرور بین 40 تا 60 درصد و دمای بین 17 الی 27 درجه می باشد. اگر رطوبت در اتاق زیاد شود و دما کاهش یابد شبنم ایجاد می شود. در دمای بین 5 تا 15 درجه شبنم به وجود می آید. تمیز کردن اتاق سرور نیز جهت حفظ و نگهداری تجهیزات از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در این مقاله شما را با نظافت اتاق سرور آشنا می کنیم با ما همراه باشید.جهت مشاوره و دریافت خدمات  با شماره 09900190083 تماس بگیرید.

نظافت کف کاذب

اهمیت نظافت اتاق سرور

تولید کنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات توصیه می کنند که نظافت اتاق سرور دو مرتبه در سال صورت گیرد. اگر زیر ساخت ها و یا چیز های دیگری در محل وجود داشته باشد باید دفعات نظافت افزایش یابد. در مواقع اضطراری ممکن است نیاز به نظافت فوری باشد. بنابراین یابد یک تیم نظافت اتاق سرور به صورت 24 ساعته آماده کار باشند. تا در زمان حوادث پیش بینی نشده اقدامات لازم را در خصوص نشت آب و یا مهار آتش انجام دهند. اتاق سرور شما مرکز عصبی عملیات دیجیتالی سازمان شما است. این سرورها، سوئیچ ها، روترها و سایر تجهیزات حیاتی را در خود جای داده است که کسب و کار شما را روان نگه می دارد. بی توجهی به تمیزی آن می تواند منجر به مشکلات زیادی شود، از جمله:

1. تجمع گرد و غبار

گرد و غبار دشمن تجهیزات الکترونیکی است. با گذشت زمان، می تواند به اجزای سرور نفوذ کند، فن ها را مسدود کند و اتلاف گرما را مختل کند و منجر به گرم شدن بیش از حد و خرابی سیستم شود.

2. ایجاد گرما

اتاق سرور ناپاک مانع از جریان هوای مناسب می شود و باعث تجمع گرما می شود. گرمای بیش از حد می تواند به قطعات الکترونیکی حساس آسیب برساند و منجر به خرابی پرهزینه شود.

3. کاهش بهره وری

کثیفی و زباله روی اجزای سرور می تواند عملکرد آنها را مختل کند. این می تواند منجر به کندتر پردازش داده ها، تراکم شبکه و کاهش کارایی شود.

4. افزایش مصرف انرژی

سرمایش ناکارآمد به دلیل گرد و غبار و کثیفی می تواند سیستم HVAC شما را مجبور کند تا سخت تر کار کند و مصرف انرژی و هزینه های عملیاتی را افزایش دهد.

کف کاذب مخصوص اتاق سرور می بایست به آسانی تمیز شود، مقاله تخصصی زیر را مشاهده فرمایید:

کف کاذب اتاق سرور

بهترین روش نظافت اتاق سرور

نگهداری از یک اتاق سرور تمیز نباید یک کار دلهره آور باشد. در اینجا بهترین روش ها برای اطمینان از بکر ماندن اتاق سرور شما آورده شده است:

1. برنامه منظم تمیز کردن

برای حذف گرد و غبار و زباله ها، یک برنامه منظم تمیز کردن، به طور ایده آل به صورت سه ماهه یا شش ماهه ایجاد کنید. استخدام خدمات نظافت حرفه ای برای تعمیر و نگهداری کامل را در نظر بگیرید.

2. دسترسی کنترل شده

دسترسی به اتاق سرور را فقط به پرسنل مجاز محدود کنید. این امر احتمال آلودگی از منابع خارجی را کاهش می دهد.

3. مدیریت کابل

کابل ها را مرتب و دارای برچسب نگه دارید. کابل های درهم می توانند گرد و غبار را جمع کنند و مانع از تلاش های تعمیر و نگهداری شوند.

4. فیلتر هوا

سیستم های فیلتر هوا را برای به حداقل رساندن ذرات گرد و غبار در اتاق سرور نصب کنید. فیلترهای هوای ذرات با راندمان بالا (HEPA) بسیار موثر هستند.

5. کنترل دما و رطوبت

برای جلوگیری از گرمای بیش از حد و کاهش الکتریسیته ساکن، که می تواند گرد و غبار را جذب کند، سطوح بهینه دما و رطوبت را حفظ کنید.

6. اقدامات زمینی

اجرای اقدامات زمینی برای دفع الکتریسیته ساکن و کاهش جذب گرد و غبار و زباله.

نطافت قبل از اجرای کف کاذب

7. بازرسی منظم تجهیزات

سرورها و تجهیزات را برای علائم تجمع گرد و غبار یا آسیب بررسی کنید. برای جلوگیری از عوارض بیشتر، مشکلات را به سرعت حل کنید.

عوامل آلودگی اتاق سرور

 • تردد افراد به داخل اتاق
 • ترافیک در خیابان های اطراف سازمان
 • منابع نزدیک مانند اداره و سازمانها
 • پارک های صنعتی

خطرات ناشی از آلودگی در  اتاق سرور

گرد و غبار در مراکز داده به تجهیزات بسیار آسیب می رساند. این ذرات ریز به راحتی می توانند تجهیزات اتاق داده را آلوده سازند و باعث اختلال در عملکرد درست آنها شوند. آلودگی ها باعث تجمع دما و افزایش میزان انرژی مصرفی و یا خرابی احتمالی دستگاه ها شوند. دستگاه های موجود در اتاق سرور دارای فن خنک کننده می باشند که این ذرات آلوده را از طریق فن به سمت خود می کشند. گرد و غبار می تواند باعث ایجاد جریان الکتریسیته ساکن می شوند. علاوه بر ذرات گرد و غباری که در قفسه ها و کابینت ها منابع آلوده کننده پنهانی نیز وجود دارد. حفره های سقفی و سینی های کابل و روشنایی های معلق نیز منبع تجمع آلودگی می باشند. بنا براین نظافت اتاق سرور  به صورت مرتب باید انجام شود.

ابزار و تکنیک نظافت اتاق سرور

 • دستمال سفره از جنس مواد ضد استاتیک و بسیار در هم تنیده
 • محلول های ضد استاتیک
 • جاروبرقی های فیلتر شده

چه قسمت هایی در اتاق سرور نیاز به نظافت دارد

 • پاکیزگی هوا: شامل تمیز کردن عمیق و تمیز کردن سطح می باشد.
 • تمیز کردن عمیق: برای پاکیزگی هوا در اتاق سرور باید حفره های سقفی و فضای بین کف کاذب نظافت شوند. اگر اتاق سرور جدید ساخته می شود باید به طور عمیق ضایعات و آلودگی ها از محیط خارج و پاک سازی شود.
 • تمیز کردن سطح: نظافت به صورت هفتگی و روزانه را تمیز کاری سطح می گویند.

نظافت سطح تجهیزات خارجی اتاق سرور

این مورد شامل تمیز نمودن تمام سطوح خارجی و کابینت ها، تجهیزات و ایستگاه های کاری می باشد.متخصصین با استفاده از وکیوم های فیلتر شده و سپس با تمیز کننده ضد الکتریسیته ساکن و لباسهای میکرو فیبر محل را نظافت می کنند. این روش هیچگونه تداخلی در دستگاه های ورودی ایجاد نمی کند.

نظافت سطح بالایی کف کاذب اتاق سرور

باید تمامی سطوح اتاق تمیز باشد برای این کار مواد تمیز کننده مخصوص موجود می باشد.

تمیز کردن سقف کاذب اتاق سرور

نظافت سقف اتاق بسیار اهمیت دارد. نظافت بخش خلا UUM با استفاده  از جارو برقی فیلتر دار و یا پاک کننده ها ی سینی کابل هوایی ضروری می باشد. باید از پاک کننده ضد استاتیک و پارچه های میکرو فیبر استفاده شود.

کاهش عملکرد سخت افزار ناشی از آلودگی را کاهش دهید

عملکرد سخت افزار به دلیل آلودگی و تخلیه بار الکتریکی ایجاد می شود.برای نظافت اتاق سرور آموزش و ابزارهایی موجود می شود که از مشکلات جلوگیری می کنند.

کف آنتی استاتیک 

کف کاذب سراوینل با مشخصه آنتی استاتیک بودن نارسانا می باشد و مناسب برای اتاق سرور است. انتی استاتیک بودن کف کاذب اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در کارخانه کف کاذب نوآوران،با کیفیت ترین کف کاذب های انتی استاتیک را تولید می کنیم. اگر دوست دارید اطلاعات کاملی در مورد کف کاذب انتی استاتیک برند نوآوران بدانید مقاله کف کاذب انتی استاتیک را مطالعه فرمایید.

ساختار کف کاذب:

 • پنل
 • پایه
 • استیرینگر
 • کلاهک یا کفشک
 • پیچ و مهره
 • نوار محافظ

نظافت سطح کف کاذب اتاق سرور 

 گردو غبار از حفره های سقفی و یا فضای بین کف کاذب وارد می شود. به طور مثال رسوبات کریستال روی اگر روی سطح فلزات با روکش رویی قرار بگیرند دارای بار الکتریکی بوده و رسانا می باشند. اگر کاشی های روی کف کاذب در کف اتاق سرور در اثر تردد حرکت کنند به راحتی کریستال ها را در هوا جا به جا می شوند. بعد از جا به جای، کریستال ها در هوا پخش می شوند و توسط مکنده های دستگاه ها به داخل آنها نفوذ می کنند. با استفاده از وکیوم های فیلتر شده باید تمام ذرات و گرد و غبار جمع آوری گردد و از تجمع آنها و پراکنده شدن در محیط جلوگیری شود. استفاده از کف کاذب استاندارد برای اتاق سرور بسیاری از مشکلات را بر طرف می کند. کف کاذب سراوینل به دلیل کیفیت بالای پوشش روی پنل ها پس از نصب کاملا در کنار یکدیگر قرار می گیرند. لبه های پنل ها با یکدیگر همخوان هستند و هیچ فضایی ایجاد نخواهند کرد. جابجایی کاشی های کار شد در کف اتاق و همچنین کاشی های ثابت می توانند منبعی از تجمع آلودگی و گرد و غبار باشند. که این کانال ها گرد و غبار را در خود جمع می کنند و نیاز به نظافت دارند. کف کاذب استاندارد و مناسب برای اتاق سرور می تواند از تجمع چشم گیر گرد و غبار در محیط جلوگیری می کند. با استفاده از مکنده به راحتی قطعات جابجا می شوند. کف کاذب سراوینل مقاوم در برابر مواد شوینده می باشد. و به راحتی نظافت کف اتاق سرور انجام  می شود.این محصول ضد رطوبت می باشد و مقاومت بالایی در برابر دما دارد. جهت آشنایی با کف کاذب سراوینل مقاله  مربوط را مطالعه نمایید.

انواع روکش پنل کف کاذب اتاق سرور

 • موکت
 • سنگ
 • سرامیک
 • شیشه
 • چوب
 • چمن
 • پی وی سی
 • اچ پی ال

نظافت تاسیسات اتاق سرور

گردو غبار شامل ذرات ریز موجود در هوا می باشند مانند: خاک، الیاف، پرز. به غیر از اتاق های تمیز که با استفاده از سیستم مخصوص کنترل و فیلتر می شوند. تجمع گرد و غبار می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد صحیح دستگاه ها شوند. آسیب هایی مانند خوردگی ، تجمع باکتری، خرابی فن و تجهیزات، بالا رفتن حرارت و .. ایجاد کنند. گاهی اوقات گرد و غبار در پشت تجهیزات جمع می شوند که دسترسی و نظافت آنها دشوار است. نظافت کانال تهویه هوا، نوار رو شنایی سقفی، قسمت کنترل کننده های هوا، اتاق کامپیوتر نیاز به نظافت دارد.

نظافت رک اتاق سرور

این قسمت تمیز کننده های خارجی شامل: دربهای جلو و عقب،  بالای کابینت ها و فن ها که با محلول تمیز کننده به راحتی پاکیزه  می شوند. در زمان نظافت کابینت ها حتما باید سرو ها خاموش شوند تا از اتصال و اختلال سیم ها و کابل های برق جلوگیری شود. با اینکار از عملکرد نادرست سرو رها جلوگیری می گردد. کابینت ها را با استفاده از جارو برقی فیلتر شده و سپس با استفاده از مواد ضد استاتیک تمیز می کنند. در سرور ها ممکن است اجزایی باشد که نسبت به حرکت حساس تر باشند. پس باید در زمان نظافت به تمام این موارد توجه نمود. هر دستگاه دارای ورودی و خروجی هوا می باشد که برای نظافت نیاز به جارو برقی دارند. اتاق IT ، اتاق های سرور، مانیتور و صفحه کلید، ایستگاه های کاری IT و رایانه های شخصی، مرکز داده، اتاق های Comms. درایوهای دیسک و سرورها، رک ها، لوازم جانبی، اتاق ها با تکنولوژی پیشرفته از مواردی هستند که نیاز به نظافت دارند.

مزایای نظافت اتاق سرور:

عدم توجه به نظافت و سرویس دهی اتاق سرور خطرات و مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت. نظافت اتاق سرور و تجهیزات مزایای زیادی برای عملکرد صحیح دستگاه ها دارد. سرو یس دهی و تمیز کردن کابینت ها و سیستم های اتاق سرور باعث بالارفتن قابلیت اطمینان سیستم و بهبود عملکرد می گردد. وجود گرد و غبار در سیستم ها باعث ایجاد نقاط داغ در دستگاهها می شود. و این نقاط داغ علاوه بر اتلاف و مصرف بیشتر انرژی به دستگاه ها آسیب می رساند. اگر ذرات گرد و غبار جز و نمک های قابل حل در آب باشند یون آزاد می کنند.  و باعث رسانش بین پایه های مدار های الکتریکی می شوند. گرد و غبار اتاق 70درصد عامل خرابی تجهیزات می باشند. گرد و غبار به وسیله نیروهایی زیادی مانند: نیروی “ون در والس” تولید می شوند. و در بعضی شرایط این ذرات زیر میکرون از نیروی جاذبه سرپیچی می کنند. این حرکت براون است که ذرات گرد و غبار با مولکولها (هیدروژن، اکسیژن و..) در تعامل قرار می گیرند. ذرات گرد و غبار از منابع زیادی مانند قسمتهای متحرک داخل اتاق (کمربندهای ACU) وارد محیط می گردند.

رطوبت و زنگ زدگی سفید باعث رسوب نمک ها و مواد معدنی بر روی سطح گالوانیزه می شوند. با گذشت زمان هیدروکسید روی تشکیل می شود. این کریستال های سفید از طریق هوا انتقال می یابند. خنک کننده هوا به صرفه می باشد اما  گرد و غبار بیشتری از محیط  خارج به فضای داخل انتقال می دهد. پس هدف از تمیز کردن محیط ، کاهش ذرات رسوب یافته و منتقل شده در هوا و جدا کردن و از بین بردن آلاینده های مضر از ناحیه مورد نظر می باشد . شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار  تولید کننده انواع کف کاذب در ایران می باشد. جهت مشاوره و همکاری با شماره 09900190083 تماس بگیرید. با لبخند پاسخگوی شما هستیم.

سوالات متداول

چند بار باید اتاق سرورم را تمیز کنم؟

تمیز کردن منظم هر سه تا شش ماه توصیه می شود. با این حال، فرکانس ممکن است بر اساس عواملی مانند مکان و شرایط محیطی متفاوت باشد.

آیا می توانم اتاق سرور را خودم تمیز کنم؟

در حالی که کارهای اولیه تمیز کردن مانند گردگیری را می توان در خانه انجام داد، توصیه می شود برای اطمینان از تمیزی بهینه، خدمات نظافت حرفه ای را برای نگهداری کامل استخدام کنید.

عواقب تمیز نکردن اتاق سرور چیست؟

نادیده گرفتن تمیزی اتاق سرور می تواند منجر به خرابی تجهیزات مرتبط با گرد و غبار، کاهش راندمان، افزایش مصرف انرژی و از کار افتادن پرهزینه شود.

آیا محصولات تمیز کننده خاصی وجود دارد که باید استفاده کنم؟

از محصولات پاک کننده غیر ساینده و ضد الکتریسیته ساکن که برای تجهیزات الکترونیکی طراحی شده اند استفاده کنید. از استفاده از مواد شیمیایی خشن یا مواد ساینده خودداری کنید.

چگونه می توانم رطوبت اتاق سرور را کنترل کنم؟

روی یک سیستم کنترل رطوبت سرمایه گذاری کنید و سطح رطوبت را به طور مرتب کنترل کنید. معمولاً حفظ رطوبت بین 45 تا 55 درصد توصیه می شود.

برای جلوگیری از به هم ریختگی کابل چه اقداماتی می توانم انجام دهم؟

از راه‌حل‌های مدیریت کابل مانند سینی‌های کابل و برچسب‌ها استفاده کنید تا کابل‌ها را مرتب نگه دارید و از به هم ریختگی جلوگیری کنید و تمیز کردن و نگهداری اتاق سرور را آسان‌تر کنید.

نتیجه

 نظافت اتاق سرور، یا تمیز کردن اتاق سرور، یکی از جنبه های ضروری مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات است. با رعایت بهترین شیوه ها و اطمینان از تعمیر و نگهداری منظم، می توانید از تجهیزات ارزشمند خود محافظت کنید، عملکرد را افزایش دهید و زمان خرابی را به حداقل برسانید. به یاد داشته باشید که یک اتاق سرور تمیز فقط یک موضوع زیبایی شناسی نیست. این یک سرمایه گذاری استراتژیک در قابلیت اطمینان و کارایی عملیات دیجیتالی سازمان شما است.جهت مشاوره و دریافت خدمات  با شماره 09900190083 تماس بگیرید.