اکتیو شبکه

اکتیو شبکه (Active network):هنگامی که تعدادی از افراد یا اشیا در کنار یکدیگر قرار می گیرند شبکه را تشکیل می دهند. در فناوری به مجموعه سخت افزار، نرم افزار و سیستم های کامپیوتری که در کنار هم سازماندهی می شوند، شبکه یا Net Work گفته می شود. خدمات شبکه و تجهیزات آن به دو دسته ی اکتیو Active و پسیو Passive تقسیم بندی می شوند. در این مقاله شما را با اکتیو شبکه و کاربرد آن آشنا می کنیم با ما همراه باشید.

اکتیو شبکه چیست؟

در تعریف اکتیو شبکه  شاید تصور کنید با توجه به نام گذاری شبکه ها که تجهیزات اکتیو فعال و پسیو غیر فعال هستند. اما این تقسیم بندی کاملا به صورت ذهنی است و در واقعیت همه تجهیزات نقش مهمی در شبکه دارند . شبکه های اکتیو و پسیو مکمل یک دیگر هستند. اکتیو( active ) به معنای فعال می باشد. این نامگذاری به دلیل فعال بودن جریان برق در تجهیزات اکتیو شبکه  است. اجزایی که با جریان الکتریکی اطلاعات را انتقال می دهند را تجهیزات اکتیو می نامند. نصب، راه اندازی و به کار انداختن نرم افزار ها از وظایف شبکه اکتیو می باشد.

تجهیزات اکتیو در شبکه:

سوییچ شبکه:

در تجهیزات اکتیو شبکه سوییچ شبکه سخت افزاری کوچک است که برقراری ارتباط بین سایر تجهیزات به عهده آن می باشد.

این سخت افزار شبیه هاب است ولی پیشرفته تر از آن عمل می کند. سوییچ انواع مختلفی دارد مانند؛ سوییچ POE ، سوییچ Fixed ، سوییچ فیبر نوری، سوییچ لایه 3 ، سوییچ هوشمند، سوییچ مدیریتی و غیر مدیریتی و سوییچ stackable

اطلاعات در هر فرم جابه جا می شوند، درون هر فرم اطلاعات آدرس مقصد و مبدأ وجود دارد. سوییچ با توجه به مک آدرس قسمت مقصد، داده را به پورت مورد نظر می فرستد.

هاب: سخت افزاری ساده تر از سوییچ است. به گره موجود در یک شبکه محلی یا نقطه اتصال مشترک بین دستگاه، هاب شبکه گفته می شود. هاب هنگامی که سیگنالی را در یافت می کند آن را تکثیر کرده و مجدد به همه پورت ها ارسال می می کند. در نهایت سیگنال به گره مقصد می رسد.

این عمل مانند ضربان قلب است زیرا برای تکانه های قلبی نیز سیگنال به گره ها ارسال تا خون از قلب خارج و وارد شود.

روتر: از مهم ترین دستگاه های شبکه ای به روتر می توان اشاره کرد. روتر داده های بین شبکه ای را مسیر یابی کرده و سپس منتقل می کند.

مودم: یکی از راه های اتصال به اینترنت استفاده از مودم می باشد. امروزه بیشتر افراد از مودم ADSL برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند.

سرور ها: سرور ها کامپیوتر متصل به اینترنت هستند. آنها وظیفه ارائه خدمات به کامپیوتر و سیستم های شبکه داخلی یک سازمان را دارند. سرور ها به صورت گسترده در مراکز وجود دارند. شما هم می توانید یک سرور خانگی داشته باشید. از طریق شبکه خانگی، سرور به سایر دستگاه های موجود در خانه خدمات ارائه می دهد.

پسیو شبکه چیست وشمامل چه مواردی می شود؟ این مقاله را بخوانید:

پسیو شبکه

انواع سرور ها:

 • Application Server
 • Print Server
 • Proxy Server
 • Cache Server
 • Terminal Server
 • DNS Server
 • Name server
 • Home server
 • Communication Server

کارت شبکه:

کارت شبکه مخفف این عبارت Network Interface Card می باشد. از اجزای مختلفی تشکیل شده است که اتصال کامپیوتر به شبکه اینترنت را فراهم می کند. از کابل شبکه سیگنال های الکتریکی را دریافت و اطلاعات را برای کامپیوتر قابل فهم تر می کند. سپس داده های ارسالی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. ارتباط دو طرفه بین شبکه اینترنت و کارت شبکه برقرار می شود.

انواع کارت شبکه:

کارت های شبکه به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

 • USB
 • سیمی
 • وایرلس

کاربرد فایر وال:

در مبحث اینترنتی همیشه صحبت از امنیت وجود دارد چرا که موضوع نگران کننده ای است. فایر وال (Fire wall) به معنای دیواره آتش است. نرم افزار یا سخت افزاری است که باعث جلوگیری حمله به کامپیوتر ها می شود. این ابزار امنیتی ترافیک رد و بدل شده در شبکه را کنترل و چهار چوب امنیتی برای شبکه ایجاد می کند.

فایر وال مانند سد ایمنی عمل می کند و داده های خروجی و ورودی به کامپیوتر را بررسی و اجازه عبور به آنها را می دهد.

تجهیزات IPS و IDS:

سیستم محافظتی هستند که با فعالیت هر دو آنها از هک شدن و حمله به شبکه جلوگیری می شود. IDS مخفف عبارتIntrusion Prevention System می باشد که سیستم های تشخیص نفوذ هستند. IPS نیز مخفف Intrusion Prevention System است و سیستم های جلوگیری از نفوذ می باشند.

دوربین های مدار بسته تحت شبکه:

یکی از اعضای خانواده شبکه های کامپیوتری هستند. نوعی کامپیوتر کوچک هستند که اطلاعات تصاویر را دریافت و به اطلاعات دیجیتال تبدیل می کنند.

با استفاده از کابل از طریق شبکه اینترنت اطلاعات را جابه جا می کنند. با اتصال به اینترنت از هر کجای جهان تصاویر این دوربین را می توان دریافت کرد. این نوع دوربین تا حد زیادی جای دوربین های آنالوگ را گرفته است.

شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار آماده مشاوره جهت راه اندازی پسیو و اکتیو شبکه می باشد.

مستند سازی شبکه:

اکتیو شبکه از مهمترین بخش شبکه های کامپیوتری می باشد. مستند سازی به معنی تهیه نقشه از تجهیزات موجود در شبکه است. مدیریت شبکه با مستند سازی افزایش می یابد. رفع ایراد و مشکلات شبکه با استفاده از نقشه در مدت زمان کوتاهی امکان پذیر می شود. در صورت نبود نقشه ممکن است داده های ارزشمندی را سازمان از دست بدهد.

هرچه اسناد بیشتر باشند نیاز به نقشه بیشتر خواهد شد. داشتن آگاهی نسبتی در خصوص شبکه شما را در پشتیبانی و نگهداری بهتر یاری می کند.

استاندارد سازی اتاق تجهیزات شبکه:

برای فعال شدن شبکه و دیتا فعالیت های نرم افزاری روی تجهیزات سخت افزاری انجام می شود. اکتیو شبکه و پیسو در کنار هم عملکرد خود را شروع می کنند. اجرای زیر ساخت هایی مانند چیدمان رک و آرایش آنها بسیار اهمیت دارد.

رکها و نحوه قرار گرفتن آنها در اتاق سرور از اهمیت زیادی برخوردار هستند .حجم انبوه تجهیزات و کابلها در اتاق سرور باعث ایجاد بی نظمی محیط  می شود. و همچنین باعث ایجاد نقطه ی داغ و خطر آتش سوزی می شود.برای ساماندهی کابلها استفاده از کف کاذب در اتاق سرور ضروری می باشد. با طراحی اتاق سرور استاندارد می توان کلیه ی تجهیزات شبکه را حفظ و نگهداری کرد. بعد از تعیین اتاق سرور تجهیز کردن و ایمن سازی آن بسیار پر اهمیت است.

کف اتاق را باید عایق سازی کرد تا از ایمنی بالایی برخوردار باشد. کف کاذب سراوینل با مشخصه ی آنتی استاتیک بودن نارسانا و عایق بوده و مناسب برای اتاق سرور،اتاق کنترل و.. می باشد. در برابر فشارهای نقطه ای و گسترده بال مقاوم است و وزن کلیه ی تجهیزات در اتاق را تحمل می کند.

ارتفاع پایه های کف کاذب سراوینل قابل تنظیم  است و فضای مناسبی برای عبور تجهیزات ایجاد می کنند.با نصب این محصول به راحتی پنل مورد نظر را برداشته و دسترسی آسان و سریع به تجهیزات خواهید داشت .

خدمات اکتیو شبکه چیست؟

خدمات اکتیو شبکه شامل:

 • راه اندازی سیستم Backup
 • سیستم مایکروسافتی
 • امنیت شبکه
 • مجازی کردن سرور و desktop
 • سیستم مانیتورینگ
 • سیستم کنترل

اکتیو کار شبکه چه کسی است؟

برای راه اندازی اکتیو شبکه و پسیو باید اکتیو کار و پپسیو کار با آگاهی و توانایی تجهیزات را پیکربندی و راه اندازی کند. با توجه به گستردگی شبکه اکتیو خدمات آن  توسط اکتیو کار متفاوت است. کارشناس اکتیو شبکه تجهیزاتی که توسط پسیو کار شبکه نصب شده است را راه اندازی می کند. کارشناس پسیو متخصص فنی است در حالی کارشناس اکتیو اهل فن نیست. کارشناسان شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار متخصص راه اندازی شبکه های کامپیوتری آماده مشاوره و ارائه خدمات به شما می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. با لبخند پاسخگوی شما هستیم.