پسیو شبکه

پسیو شبکه: شبکه ها ی کامپیوتری تجهیزات مختلفی دارند که ؛این تجهیزات  به دو دسته تقسیم می شوند ؛ اکتیوشبکه (Active) و پسیو شبکه(Passive) پسیو شبکه و اکتیو شبکه دو دست یک پیکر هستند برای یک هدف مشترک. این دو دست هر دو باید قدرتمند و تحت فرمان عمل کنند تا بتوان برای سهولت عملیات های پیچیده از آنها استفاده کرد.

شبکه چیست؟

وقتی تعدادی از افراد و اجزا را در کنار هم جمع می کنید تا بتوانید با یکدیگر در ارتباط باشید، و یا اطلاعاتی را با هم به اشتراک بگذارید یک شبکه تشکیل داده اید. اما در فناوری اطلاعات منظور از شبکه؛ قرار دادن سیستم های سخت افزار و نرم افزار در کنار هم، برای ایجاد ارتباطات می باشد. با مطالعه این مقاله با شبکه و اجزای تشکیل دهنده ی آن آشنا شوید.

پسیو شبکه چیست؟

پسیو شبکه (Passive network) (غیر فعال) شامل تجهیزاتی هستند که؛ نیاز به اتصال جریان برق ندارند؛ مانند انواع کابلها،رکها ،کانالها، اتصالات، داکتها و کانکتورها

پسیو کار شبکه چیست؟

کارشناسی که قادر به راه اندازی زیر ساخت شبکه باشد به طوری که امکان اتصال کاربران به شبکه به وجود آورد پسیو کار شبکه می گویند. پسیو کار باید بتواند مطابق با استاندارد تجهیزات شبکه را نصب کند. یک کارشناس باید فنی باشدو  ابزارها را به خوبی بشناسد. آشنایی با شبکه بی سیم یا وایرلس و نصب آن برای پسیو کار ضروری است.

مراحل کار پسیو کار شبکه

 • تخمین تجهیزات شبکه
 • نصب تجهیزات
 • بستن درب ترانک
 • پانچ پچ پنل
 • تست شبکه
 • نصب تجهیزات رک
 • تحویل پروژه شبکه

آیا میدانستید پسیو شبکه در اجرای استاندارد سازی اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است؟ این مقاله را بخوانید:

استاندارد سازی اتاق سرور

کابل Twisted Pair

این کابل بسیار پر کاربرد است، و برای شبکه های مخابراتی و کامپیوتری و سیستم های تلفنی استفاده می شود. این کابلها در 6 مدل وجود دارد؛ که بیشتر از کابل CAT5 تاCAT7 ، CAT6 استفاده می شود.

کابل کواکسیال

یک کابل اصلی است که، کابل های فرعی با فاصله ی 2/5متری به آن متصل می شود ، که در گذشته بیشتر از این مدل، استفاده می کردند.

کابل فیبر نوری

زمانی که پهنای باند زیاد باشد، و بخواهیم در مسافت های بیشتر از 100 متر اتصال ایجاد کنیم، این کابل مناسب است.

آنتن وایرلس

زمانی که در شبکه های وایرلس سرعت و کیفیت، کاهش می یابد از آنتن وایرلس استفاده می کنند.

پچ پنل

برای جمع کردن کابلها داخل رک، از پچ پنل استفاده می شود.

رک شبکه

با زیاد شدن تعداد سوییچ ها در شبکه، باید محلی برای نگهداری آنها در نظر گرفت. رک شبکه محفظه ای مستطیلی با درب شیشه ای یا توری، محلی برای نگهداری سوییچ ها است ، که در دو نوع ایستاده و دیواری تولید می شوند.

اکتیو شبکه (فعال) :

به کلیه تجهیزاتی که در شبکه باید به جریان برق متصل شوند؛ تا اطلاعات را ذخیره و حفظ و انتقال دهند اکتیو شبکه می گویند. اکتیو ، شبکه ای فعال است. انتخاب درست تجهیزات، در عملکرد صحیح سازمان شما بسیار موثر است . با مشاوره و راهنمایی کارشناسان شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار همین امروز به درستی انتخاب کنید.

اجرای اتاق شبکه:

برای اجرای اتاق سرور ابتدا باید متخصصان و کارشناسان فضا را طراحی کنند و سپس موارد زیر را مورد بررسی قرار دهند:

 • تعیین محل اجرا اتاق
 • میزان هزینه و خرید تجهیزات
 • کابل کشی شبکه
 • نصب و راه اندازی تجهیزات
 • Label گذاری نودها
 • مشخص نمودن رک های مورد نیاز و نحوه آرایش آنها
 • بررسی آمپر برق
 • راه اندازی UPS
 • اجرای سقف کاذب
 • کف کاذب
 • کابل کشی برق
 • سیستم های اعلام و اطفاء حریق

تجهیزات اکتیو شبکه

سرور SERVER :

سرور در هر شبکه بسیار اهمیت دارد.چون مرکز اطلاعات هر سازمان می باشد و قیمت بالاتری نسبت به سایر تجهیزات فعال شبکه دارد. بنابراین انتخاب سرور مناسب به دلیل کار آیی بالا اهمیت فراوانی دارد. به عبارتی سرور یک کامپیوتر اصلی و مرکزی است که درخواستها و اطلاعات را به خوبی پردازش می کند و آنها را از طریق شبکه و اینترنت به کامپیوتر دیگری ارسال می کند. سرور به صورت فیزیکی یک دستگاه است.به عبارتی، کامپیوتری است که، بر اساس سرویسی که می دهد دسته بندی می شود.

شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار متخصص در راه اندازی دیتا سنتر و تجهیز کردن اتاق سرور می باشد. جهت راهنمایی مقاله ی مربوط به اتاق سرور را مطالعه نمایید.

اکسس پوینت:

برای برقراری ارتباط در شبکه ی وایرلس نیاز به سخت افزاری به نام اکسس پوینت داریم و وظیفه ی آن، همانکاری است که،

سوییچ در شبکه های کابلی انجام می دهد.

کارت شبکه :

ارتباط بین کامپیوتر و محیط انتقال توسط کارت شبکه فراهم می شود. کارتهای شبکه به صورت کابلی و وایرلس وجود دارد.کارت شبکه  برای اتصال کامپیوتر به شبکه محلی با سرعت های 10،100

1000مگا بیت بر ثانیه مورد استفاده قرار می گیرند.

سوییچ شبکه :

سوییچ امکان ارسال اطلاعات، توسط چندین کاربر به وسیله ی شبکه را در یک لحظه ایجاد می کند .سوییچها انواع متفاوتی دارند. همانطور که روترها ارتباط بین چندین شبکه را فراهم می سازند، سوییچها نیاز ارتباط مستقیم بین گروههای یک شبکه را ممکن می سازند.

کاربرد شبکه کامپیوتری چیست؟

شبکه ، سیستم ها را به هم متصل می کند وب ه کاربران امکان ارتباط و اشتراک گذاری منابع و داده را می دهد .مدیران IT در سازمانها با اتصال به شبکه به راحتی می توانند به کلیه ی سیستمها و تجهیزات دسترسی داشته باشند و برنامه ها و سیاست های لازم را اجرا کنند. شبکه های کامپیوتری می توانند از دو کامپیوتر با یک سازمان ، و یا دو میلیون کامپیوتر متصل و آنها را پشتیبانی کنند، و به راحتی کلیه داده ها و منابع و نرم افزار را به اشتراک بگذارند و یا از طریق تماس های تصویری و صوتی با یکدیگر در ارتباط باشند.

انواع شبکه :

شبکه ی محلی LAN:

وقتی کامپیوتر یا لپ تاب و یا گوشی همراه خود را در محل سکونت یا محل کار به شبکه متصل می کنید، در واقع یک شبکه رایانه ای مستقل ایجاد کرده اید که، در یک مکان مشترک به مساحت کمتر از یک مایل به سیستم یکسان دسترسی دارند و می توانید منابع و دستگاه های خود را مثل چاپگر ها و..به اشتراک بگذارید. این نوع شبکه در همه جا قابل استفاده هستند ابتدا در دانشگاهها و آزمایشگاهها استفاده می شده اما در خانه ها و مشاغل گوناگون نیز پر کاربرد بوده است. اما امروزه از کابلهای فیبر نوری، یا جفت سیم پیچ خورده، انواع مختلف توپولوژی استفاده می کنند.

چه زمانی از LAN استفاده کنیم :

اگر در یک مکان تعداد کار بران زیاد باشند و یا وقتی تعداد زیادی از منابع و سیستم ها نیاز به برقراری ارتباط مستقیم در یک منطقه ی کوچک دارند، می توانید از این شبکه استفاده کنید. اما اگر کاربران در شهر های مختلف باشند و یا کنترل دارایی های متصل به شبکه خود را ندارید این شبکه توصیه نمی شود.

شبکه ی محلی بی سیمWLAN :

این شبکه یکی از موفقترین طرح هایی می باشد، که تحول بزرگی در شبکه ایجاد کرده است. اتصال از طریق شبکه ی بی سیم قابل حمل و بی سیم ثابت و بی سیم همراه بسیار رایج است. این شبکه اتصال کاربر را بدون نیاز به کابل امکان پذیر می کند.

چه زمانی از شبکه بی سیم استفاده کنیم :

اگر سیستم شما از اتصال شبکه با سیم پشتیبانی نمی کند و یا در زمان اتصال به شبکه نیاز به حرکت دارید و یا زمانی که باید دستگاههایی که نزدیک به زیر ساخت شبکه نیست را به آن متصل کنید می توانید از شبکه بی سیم استفاده کنید. اگر تعداد دستگاههای شما زیاد هستند و امکان نصب روتر و سوییچ اضافه به زیر ساخت شبکه را ندارید این مدل شبکه بهترین گزینه برای شما ست. اما اگر در زمان اتصال بی تحرکی و ثبات مهم باشد و میزان انتقال داده ها بسیار بالا باشد و اهمیت زیادی داشته باشند این مدل شبکه پیشنهاد نمی شود.(( آموزش پسیو شبکه ))

شبکه ی شخصی منطقه PAN:

این شبکه برد کوتاهی دارد و مناسب دستگاههای جانبی 30 فوت می باشد و برای ارتباط بین دستگاهها بدون نیاز به اینترنت استفاده می شود.

برای مثال ؛

هنگامی که شما با استفاده از بلوتوث گوشی همراه به تلویزیون متصل می شوید درواقع یک دروازه برای ورود هستید که بدون نیاز به اینترنت کلیه یی برنامه های ذخیره شده در گوشی را به راحتی در تلویزیون مشاهده می کنید. این شبکه می تواند بی سیم یا با سیم باشد.

چه زمانی از شبکه PANاستفاده کنیم:

زمانی که می خواهید لوازم جانبی را به لپ تاپ یا تلفن همراه و .. متصل کنید و دستگاهها نیاز به اینترنت ندارند،این نوع شبکه مناسب است . اما زمانی که فاصله ی بین دستگاهها بیشتر از چند فوت می باشد و شما می خواهید داده ها را بین دستگاههای مختلف به اشتراک بگذارید این شبکه مناسب نیست.

شبکه ی منطقه شهری MAN :

زمانی که شما از اینترنت استفاده می کنید سرعت و کیفیت برایتان بسیار مهم است. بعضی از شبکه ها هر دو مورد را پوشش می دهند و برخی هیچکدام را ندارند.شبکه های شهر ی با استفاده از فیبر نوری، مالتی پلسینگ و تقسیم طول موج متراکم و سوییچینگ بسته ی نوری دارای کیفیت و سرعت زیادی می باشند.

چه زمانی از شبکه منطقه شهری استفاده کنیم:

زمانی که کاربران و سیستم ها در، مناطق مختلف جغرافیایی پراکنده شده اند و نمی توانید از طریق سیم یا بی سیم برای ایجاد ارتباط استفاده کنند، این مدل از شبکه به کار می رود. اما اگر صرفه جویی در هزینه مهم باشد و دستگاهها قرار باشد در مناطق وسیع تری پخش باشند این مدل مناسب نمی باشد.

شبکه گستردهWAN :

اگر دستگاههای شما در نقاط مختلف و گسترده جغرافیایی قرار دارند و نیاز به ارتباط مستقیم با یکدیگر وجود دارد این شبکه کاربرد دارد اما هزینه ی بالا تری را به همراه دارد.

شبکه ی خصوصی سازمانی EPN:

زمانی که پهنای باند زیاد باشد، سرعت کاهش می یابد و باعث ایجاد مشکل در روند فعالیت سازمانها می شود. طراحی این شبکه سفارشی می باشد . و کاربر در مناطق مختلف جغرافیایی بدون فشار به پهنای باند به راحتی می تواند به شبکه متصل می شود. اگر قرار است ارتباط ایمن را بین دو مکان برقرار کنید و هیچ ارتباط مستقیمی با آن مکان ندارید و نیاز است که دسترسی گسترده ای در مکانها ایجاد کنید ، در صورتی که نیاز به رشد شبکه در طول زمان دارید این شبکه مناسب است.

شما در حال مطالعه آموزش پشیو شبکه هستید(از اینکه با ما همراه هستید سپاسگزاریم..)

شبکه ی خصوصی مجازی VPN :

با در نظر گرفتن احتمال حملات سایبری و در معرض خطر قرار گرفتن اطلاعات ، استفاده از شبکه ی مجازی مورد استفاده کاربران قرار گرفت. وقتی دستگاهها به وسیله ی اینترنت به هم متصل می شوند . با استفاده از VPN تونلی می سازند که داده ها و منابع خود را حفظ می کنند. مثلا اطلاعات کارخانه و کلیه ی ارتباط های آن از دسترس دیگران در امان خواهد ماند.

چه زمانی از شبکه مجازی VPN استفاده کنیم :

هر وقت بخواهید، امکان دسترسی کاربر خاصی را از دور به سیستم بدهید و شما ارتباط مستقیم بین دو مکان را ندارید ،این شبکه کاربرد دارد.

شبکه ی منطقه ی ذخیره سازی :

باید راهی برای  بهینه سازی و دسترسی و همچنین ذخیره ی داده ها و پشتیبان گیری از آن ها درنظر گرفت. با ایجاد شبکه ای در پشت سرورها یک شبکه ی رایانه ای قوی که دسترسی به فضای ذخیره سازی را داشته باشد. زمانی که تعدادی دستگاه، وجود دارد و منابع آنها باید ذخیره و به اشتراک گذاشته شوند، شما به تمام منابع ذخیره شده در دستگاهها نیاز دارید ،این شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

شبکه ی نوری منفعل POLAN:

شبکه ای که شما در آن قادر به راه اندازی فیبر نوری هستید و ارتباط مستقیم را امکان پذیر می کنید شبکه ی نوری منفعل POLAN می گویند. این نوع شبکه برای سازمانهایی که اطلاعات مشترک نیاز دارند، مثل: دانشگاهها – داروخانه ها و بیمارستانها استفاده می شود.

شبکه ی منطقه ی سیستم:

زمانی که لازم است اطلاعات و داده ها با پهنای باند بالا و سرعت زیاد و خطای کم ارسال شوند،از این نوع شبکه استفاده کنید. چنانچه  قادر به سرمایه گذاری بالا نیستید این شبکه مناسب شما نیست. انتخاب شبکه ی مناسب باید با توجه به نوع کسب و کار شما باشد .

هدف ، هزینه ،در دسترس بودن و میزان مقیاس پذیری از عواملی هستند که در انتخاب نوع شبکه باید در نظر گرفته شوند.

نحوه انتخاب بهترین تجهیزات پسیو شبکه:

تجهیزات بی‌کیفیت در راه‌اندازی و اجرای تمامی  پروژه‌ ها  درمراکز مختلف چالش برانگیز  می باشد. ممکن است موضوع مربوط به خرید یک آپارتمان با زیرساخت ساده و ضعیف  باشد و یا راه‌اندازی یک شبکه مخابراتی یا کامپیوتری .

با بکار گیری و انتخاب تجهیزات همیشه مربوط به کیفیت و قیمت آنها  نیست، بیشتر مواقع نوع انتخاب بستگی به اهمیت شما به زیبایی بصری کار و یا سهولت استفاده از امکانات راه‌اندازی شده دارد.

استفاده تجهیزات مناسب با آی تی و شبکه با توجه به میزان گستردگی و تعداد برندهای فعال بسیار اهمیت دارد.

 اهمیت این موضوع به قدری زیاد است که گاه تصمیم‌گیری اشتباه در این بخش می‌تواند منجر به دردسرهای زیادی در آینده  شود و  زمان و هزینه بسیاری را برای سازمان هدر دهد.  قطع شدن مداوم شبکه، کاهش سرعت در انتقال و جابه جایی اطلاعات ، خرابی  تجهیزات حیاتی سیستم و … نمونه ای از این موارد می باشد.

شرکت نوآوران کیان ارتباط آماده ی مشاوره به شما در خصوص  پسیو شبکه می باشد با ما تماس بگیرید.