معماری و ابنیه اتاق سرور

معماری وابنیه اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که اتاق سرور سازمان شما بنای مناسب واستانداردی نداشته باشد شما را در ادامه مسیر وسرویس دهی مناسب دچار مشکل خواهد کرد که گاها مشکلات پیش آمده شما را با هزینه ای زیادی روبرو خواهد کرد. با هم چند مورد از معماری وابنیه اتاق سرور را بررسی میکینم:

سیستم BMS

سیستم های پیشرفته ایی همانند BMS علاوه بر کنترل دما و رطوبت مواردی همچون وضعیت سروریس های فعال –وضعیت سرورها و ارتباط های مربوطه- میزان برق مصرفی تجهیزات الکترونیکی موجود در اتاق سرور- کنترل تردد در اتاق سرور و هر آنچه که نیاز به کنترل و پایش را داشته باشد از نظر مصرف انرژی- فعال و غیرفعال بودن تجهیزات موجود در مدار را کنترل و اقدام به گزارش آنلاین مینماید.

سیستم تهویه مطبوع اتاق سرور

سیستم تهویه مطبوع مانند اکسیژن برای موجودات زنده برای پایداری و سرویس دهی مناسب برای یک اتاق سرور ضروری میباشد.
میتوان اینگونه بیان کرد که سیستم تهویه مطبوع به تجهیزاتی اطلاق میشود که وظیفه حذف گرما و رطوبت را از محیط یک اتاق سرور بر عهده دارند.
به طور کلی، تهویه مطبوع بر هر سیستمی که اقدام به (گرمایش، خنک سازی و رفع رطوبت، تمیز کردن، تهویه و حرکت هوا را انجام می دهد گفته میشود.

 

طراحی اتاق سرور مطابق با استاندارد TIA-942

طراحی اتاق سرور مطابق با استاندارد tia-۹۴۲ صورت می پذیرد .برای انجام طراحی مطابق با اصول استاندارد بایست به شش مورد اساسی توجه ویژه نمود:

1-محل اتاق سرور

انتخاب محل اتاق سرور می تواند تاثیر بسیار زیادی بر قیمت تمام شده استاندارد سازی این مرکز نماید. در زمان انتخاب محل احداث اتاق سرور باید به نکاتی مانند امنیت اتاق سرور و میزان تردد- مقاومت و استحکام بنا در مقابل زلزله و رانش و مواردی مانند سیل و. …توجه نمود .معماری وابنیه اتاق سرور
اتاق سرور باید به گونه‌ای انتخاب گردد که دیوارهای مجاور این محل به سمت بیرون نباشد وقتی اتاق سرور دیوارهای مجاور به سمت بیرون داشته باشد می توانند دچار نشت آب از ناودانهای موجود در دیوارهای اطراف ساختمان به سمت داخل شود و یا در صورت وجود مواد منفجره در محیط اطراف ساختمان مشکلاتی مانند تخریب را به وجود آورد یک اتاق سرور استاندارد هیچگونه پنجره ای به سمت بیرون استفاده نمی کند زیرا به دلیل مسائل امنیتی نفوذ از طریق پنجره به داخل اتاق سرور بسیار ساده بوده و علاوه بر آن می تواند دمای اتاق سرور را به دلیل تابش نور خورشید به سمت داخل افزایش دهد انتخاب اتاق سرور در طبقات بالا و یا زیرزمین توصیه نمی گردد چنانچه اتاق سرور در زیر زمین ساختمان احداث گردد خطر سیل گرفتگی ایجاد رطوبت بیش از اندازه را به وجود می آورد و چنانچه اتاق سرور در داخل طبقات احداث گردد احتمال نشست و یا فرو ریختن سقف باید در طراحی در نظر گرفته شود .
احداث اتاق در مجاورت رایزرهای تاسیسات نیز می‌تواند خطرات امنیتی و نشت آب را به وجود آورد
طراح اتاق سرور باید به این نکته توجه داشته باشد میدان های الکتریکی می توانند بر عملکرد تجهیزات ارتباطی تاثیر گذار باشند بنابراین ایجاد چنین اتاقی در مجاورت مراکز ژنراتورها و پست های برق و همچنین آسانسور توصیه نمی گردد
توجه به سایر موارد مانند اندازه اتاق ، اندازه درب ، پله ها و رمپ- امنیت فیزیکی ، تامین، تعمیر و نگهداری نیز اهمیت بسیاری دارد.

2-هوای مطبوع اتاق سرور

تجهیزات موجود در اتاق سرور همواره در حال تولید گرما هستند. گرد و غبار و رطوبت نیز بر عملکرد تجهیزات تاثیر گذار می باشد.
دمای اتاق سرور ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتیگراد ضروری بوده و رطوبت باید بین ۴۰ تا ۶۰ درصد باشد سیستم تهویه مطبوع اتاق سرور وظیفه کنترل دما و رطوبت و فیلتراسیون ذرات موجود در هوا را به صورت ۲۴ ساعته برعهده دارد اتاق سرور بایست مجهز به تجهیزاتی باشد که میزان دما و رطوبت را کنترل نمایند و در صورت وجود مشکل هشدارهایی به صورت ارسال پیام به مدیر مرکز داده و با کارشناس مربوطه مطرح نمایند طرح های تهویه مطبوع و سیستمهای مورد استفاده بنابر شرایط جغرافیایی و ملاحظات ابعاد و اندازه می تواند متفاوت باشد.معماری اتاق سرور

یکی از روشهایی که در بهینه سازی سیستم های تهویه مطبوع به کار برده میشود انتقال هوای خنک و هدایت آن به صورت مستقیم بر روی تولید کننده گرما( رک ها و تجهیزات الکترونیکی) می باشد در این روش هوای خنک به وسیله کانال از دستگاه تهویه مطبوع از پشت سقف کاذب و یا کف کاذب بر رو یا زیر تجهیزات دمیده می شود.

3-راهرو سرد و راهروی گرم

در این پیکر بندی رک های حاوی سرور روبروی یکدیگر قرار گرفته و در صورت وجود چند ردیف تجهیزات ردیف های بعدی پشت به پشت یکدیگر قرار می گیرند در این پیکر بندی هوای سرد از زیر کف کاذب به وسیله کانال های تعبیه شده به سمت هدایت می‌شوند رک ها به صورت رو در رو در دو طرف آن قرار داده شده است بدین وسیله هوای سرد به وسیله های موجود در سرور ها مکیده شده قسمت پشت خارج می گردد در راهرو هوا هوای گرم را از محیط اتاق سرور جذب می کند.
بدین ترتیب جریان هوای سرد و گرم مدیریت می گردد.
در این روش برای عملکرد بهتر سیستم ، عموماً راهرو سرد و گرم از یکدیگر جدا می کنند .سیستم اعلام و طفا حریق

4-سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

هدف اصلی از ایجاد سیستم اعلام و اطفاء در اتاق سرور حفاظت تجهیزات در برابر آتش می باشد این سیستم باید به گونه ای طراحی شود که در مرحله اول و در کمترین زمان اقدام به ایجاد هشدار وقوع حریق نماید و در صورت نیاز و پیشرفت حریق ، اقدام به اطفاء حریق در شرایط مناسب نماید.
ترکیبی از گازهای بی اثر مانند نیتروژن ، آرگون و co۲ برای سرکوب کردن حریق در اتاق سرور مورد استفاده قرار میگیرد و با پیشرفت سیستم های اطفاء حریق با به کارگیری مواد شیمیایی بی خطر مانند FM200 در کمترین زمان اکسیژن را از آتش می گیرند و اقدام به خاموش کردن آتش به وجود آمده می نمایند. بنابراین مطابق با استاندارد tia ۹۴۲ جهت سیستم اطفاء حریق در اتاق سرور و مراکز داده گاز FM200 مورد استفاده قرار می گیرد و طراحان اتاق سرور و مراکز داده زیرساخت های مورد نیاز برای اجرای این سیستم را در زمان طراحی در نظر می گیرند.

توسعه و افزایش در اتاق سرور

طراح علاوه بر تجهیزات مورد نیاز در زمان احداث به پیشرفت و رشد سازمان ، نیاز به افزایش تجهیزات مستقر در اتاق سرور را در طراحی خود مدنظر قرار می‌دهد و عموماً در زمان طراحی چشم انداز ده ساله میتوانند محدودیت‌های فیزیکی را مرتفع نمایند
انتخاب رک مناسب و متحدالشکل و اندازه و در نظر گرفتن نیازهای پیش روی سازمان در طراحی های حرفه ای همواره مورد توجه بوده است.

جهت دریافت مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید/09900190083