سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور:

چرا اتاق سرورباید سیستم اعلام و اطفا حریق داشته باشد؟

مراکز داده ، دیتا سنتر و مراکز کنترل مانند اتاق های سرور- مانیتورینگ و… بدلیل وجود تجهیزات الکتریکی و همچنین تاسیسات برقی که بصورت مداوم در حال کار می باشند از یک طرف و عبور کابل های برق از زیر کف و سقف و دیوار کاذب از طرف دیگر احتمال وقوع حریق را در این مراکز بسیار افزایش داده است.

اهمیت سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور :

با کمی تعقل محرز میگردد وقتی سازمان به این نتیجه میرسد که نیاز به احداث مرکز داده دارد و اقدام به هزینه برای نگهداری و حفظ و حراست از اطلاعات خود مینماید قطعا این اطلاعات جزء لاینفک سرمایه و امتیازات سازمان میباشد اکنون اطلاعات مهمی برروی سرورها وجود دارند که علاوه بر اهمیت مالی اکثرا جزء اطلاعات محرمانه سازمان نیز محسوب میشوند.

حال این سوال مطرح است چگونه میتوان تمام داشته های یک سازمان را در مرکزی قرار داد که هر لحظه امکان وقوع حریق در آن وجود دارد؟

مناسب ترین سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور مطابق با TIA-942 استاندارد چیست؟

در استاندارد TIA-942 بکارگیری تجهزات و متریال از جنبه های مختلف مورد قرار گرفته است . تمام تجهیزات و مصالح معرفی گردیده در این استاندارد از اهمیت بالایی برخوردار میباشند یکی از با اهمیت ترین موارد ذکر شده بکارگیری اصولی و منطقی سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور میباشد .

مطابق با استاندارد TIA-942 سیستم اعلام و اطفا حریق FM200 مناسب ترین  سیستم جهت استفاده در مراکز داده میباشد .

سیستم مجهز به گاز FM200 به عنوان یک گاز پاک و دوستدار محیط زیست با عملکردی خیره کننده میتواند حداکثر ظرف ۱۰ ثانیه اقدام به شناسایی و اطفا حریق نماید .

اجرای اصولی این سیستم در کیفیت و عملکرد آن تاثیر بسزایی دارد.

جهت اطلاع کامل و آشنایی با سیستم اعلام و اطفا حریق آیروسل به عنوان یک سیستم جاگزین میتوانید اینجا کلیک کنید.

لازم به ذکر است تیم فنی شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار استفاده از این سیستم را  پیشنهاد نمیکند .جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 

هدف از اجرای سیستم های اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

با توجه به اینکه در صورت بروز حریق در مراکز کنترل امکان استفاده از کپسول های دستی شانس جلوگیری از آسیب های احتمالی را کاهش میدهد اجرای سیستمی هوشمند و۲۴ساعته را برای مراکز کنترل الزامی کرده است.

  • حفاظت از اطلاعات و وابستگی سازمانها به مراکز کنترل واتاق سرور،حفاظت از سرمایه سازمان که صرف خرید تجهیزات گران قیمت مانند سرورها -ups ,….
  • پیشگیری از آتش سوزی وحفاظت از جان پرسنل همگی دلایلی محکمی برای هزینه در راستای سیستم اعلام واطفا حریق این مراکز حساس می باشند.

زمانی که سیستم اعلام فعال میگردد جهت اعلام حریق زنگ اطفا به صدا در می آید.

تشخیص دود و اعلام به منترل پنل توسط دتکتور صورت میگیرد.

مدیریت عملکرد کل سیستم توسط کنترل پنل صورت میگیرد و دستور های عملکردی -مدت زمان تاخیر و…. توسط این تجهیز صورت میگیرد.