سیستم اطفاء حریق آیروسل

سیستم اطفاء حریق آیروسل یک خاموش کننده حریق است.

آیروسل چیست؟

آیروسل به خودی خود یک نوع گاز است.

زمانی که صحبت از  اطفاء حریق می شود “سیستم مهار کننده آتش آیروسل” به اختصار آیروسل خوانده می شود.

این سیستم که اختراع شرکت Fireaway می باشد از گاز آیروسل، پودر یا ذرات جامد، سنسور ها و ارتباط مخابراتی ( تلفنی ) تشکیل شده است.

زمانی که سنسور های اطفاء حریق تشخیص دود ناشی از آتش سوزی می دهند کپسول های آیروسل به صورت خودکار فعال شده و با پخش کردن ذرات جامد کوچکتر از ۱۰ میکرومتر باعث ایجاد ماندگاری روی حریق می شوند و در نهایت آن را خاموش میکنند.

 

همچنین بهتر است بدانید:

آیروسل میتواند علاوه بر فعال شدن به صورت حرارتی ( سنسور دود ) به صورت الکتریکی و دستی نیز فعال شود و وظیفه خود را انجام دهد.
این سیستم توانایی خاموش کردن آتش از ۰٫۵ تا ۴۰ متر مکعب را دارد.

 

در چه مکان هایی از آیروسل استفاده نماییم؟

این سیستم اطفاء حریق را می توان در همه اماکن استفاده کرد. اما به طور کلی در اماکنی مانند اتاق سرور که تجهزات مهم و گرانقیمتی دارند مورد استفاده قرار میگیرد.

چه نکاتی را باید در استفاده از سیستم اطفاء حریق آیروسل در نظر بگیریم؟

توجه به نکات زیر میتواند دانش ارزشمندی را در در اختیار مشتری و هم پیمانکار اجرای این سیستم قرار دهد :

  • ریسک استفاده از سیستم آیروسل را بپذیرید.

با توجه به اینکه ریسک آسیب در هنگام تخلیه آیروسل در یک اتاق که تجهیزات حساس دارد قابل پیش بینی و محاسبه نیست،

ترجیحا استفاده از سیستم های اطفای حریق تمیز مثل FM200 یا سیستم های Inert Gas را در دستور کار خود قرار دهید.

از کارفرمای خود بخواهید پروژه خود را از لحاظ زمانی مدیریت کند و به شما فرصت کافی دهد تا یک سیستم گاز تمیز برای پروژه تامین کنید.

اگر مجبور به استفاده ازآیروسل در اتاق سرور هستید، از کارفرما بخواهید که ریسک صدمه رسیدن به تجهیزات را خود بپذیرد.

توجه به سایز سیلندر در هنگام طراحی می بایست در انتخاب سایز سیلندر دقت نمایید.

به طور مثال اگر به ۱۰ کیلو آیروسل نیاز دارید و ارتفاع اتاق شما ۳ متر است، به جای اینکه از ۲ عدد سیلندر ۵ کیلویی استفاده می کنید، از ۵ عدد سیلندر ۲ کیلویی استفاده کنید!

سایز سیلندرهایی که استفاده می کنید می بایست به نحوی باشد که گاز بعد از تخلیه بتواند فاصله مناسب را قبل از برخورد با مانع یا زمین طی کند و قبل از برخورد به اندازه کافی سرد شده باشد که کاملا به گاز و غبار معلق تبدیل شود.

بعد از عملکرد سیستم چه اقداماتی باید انجام شود؟

در  صورتی که  حدود ۱۰ دقیقه بعد از تخلیه توسط یک فن قوی، کل غبار آیروسل تخلیه شود، احتمال آسیب به تجهیزات حساس کاهش پیدا می کند.در برند Stat-X حداکثر سایز سیلندر ۲۵۰۰ گرم است و حتی در این سایز هم تولید کننده اجازه نصب در ارتفاع زیر ۳ متر را نمی دهد.حالا تصور کنید که یک سیلندر آیروسل ۵ کیلویی در یک اتاق با ارتفاع ۳ متر نصب شده باشد.

طبیعتا گاز قبل از برخورد به زمین یا مانع نمی تواند به اندازه کافی سرد شود و به خاطر داغی، حالت چسبندگی پیدا کرده و ذرات آیروسل نمی توانند کاملا به شکل گاز معلق در آیند.در این صورت حتی با تخلیه گاز ۱۰ دقیقه پس از اطفا، مقدار کثیف کاری، زیاد خواهد بود

زمان را در نظر داشته باشید.

توسط یک فن قوی که بصورت اتوماتیک از پانل اطفای حریق فرمان میگیرد، ۱۰ دقیقه پس از تخلیه آیروسل، کل غبار را تخلیه کنید.

بر اساس استاندارد و توصیه تولید کنندگان، گاز آیروسل می بایست حداقل ۱۰ دقیقه در داخل محیط باشد تا از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل شود؛ ولی پس از طی زمان ۱۰ دقیقه بهتر است کل گرد و غبار آن به همراه دود و ذرات ناشی از حریق تخلیه شود.

  • توجه به فاصله سیلندر با تجهیزات

با توجه به اینکه گاز خارج شده از سیلندر آیروسل هنگام تخلیه بسیار داغ می باشد.  حداقل فاصله تا تجهیزات را بر اساس دستوالعمل تولید کننده رعایت کنید.

هرچقدر سایز سیلندر بزرگ تر باشد، گاز خارج شده داغ تر خواهد بود.

در سیلندرهای ۵ کیلویی بعضی از مارک ها، میزان حرارت در فاصله ۱ متری حتی به ۲۰۰ درجه سانتیگراد می رسد!

ترتیبی اتخاذ کنید که قبل از تخلیه تمامی تجهیزات اتاق سرور خاموش شوند تا گرد و غبار ایجاد شده خسارت کمتری به تجهیزات وارد کنند. مهلت محدود تمیز کاری بعد از اتمام اطفاء حریق

به محض اینکه تلفن کننده، تخلیه آیروسل را به شما اطلاع می دهد، خود را به اتاق سرور رسانده و پس از تهویه کامل، عملیات تمیزکاری بردها و تجهیزات الکترونیکی را با آب و الکل شروع کنید.

شما فقط ۲۴ ساعت جهت انجام تمیز کاری فرصت دارید!

در صورتی که لایه نازکی از گرد و غبار آیروسل بر روی تجهیزات الکترونیکی بماند، این تجهیزات در بلندمدت صدمه خواهند دید.

 

  • استاندارد را فراموش نکنید.

از کپسول های آیروسل دارای استاندارد معتبر بین المللی همچون UL استفاده کنید.

موسسات استاندارد قبل از درج نشان استاندارد موارد زیادی را همچون قدرت خاموش کنندگی در شرایط مختلف، میزان حرارت مجاز گاز، قدرت پرتاب، طول عمر آیروسل در شرایط مختلف،حداقل فاصله مجاز سیلندر تا تجهیزات و … را تست می کنند.

استفاده از کپسولهای آیروسل غیر استاندارد، ریسک صدمه به تجهیزات اتاق سرور شما را بسیار بالا می برد.از دتکتور های مکنده دود استفاده کنید. برای اینکه ریسک تخلیه ناخواسته آیروسل را پایین بیاورید، حتما از دتکتور های مکنده دود (Air Sampling) کنید.

ترجیحا در زون اطفاء از دتکتورهای دود نقطه ای استفاده کنید و از دتکتور مکنده دود فقط جهت هشدار اولیه استفاده کنید.

شاید این شانس را داشته باشید که بتوانید خودتان با خاموش کننده دستی آتش را خاموش کنید و جلوی تخلیه آیروسل را بگیرید!

 

برای اجرای سیستم اطفاء حریق آیروسل آماده اید؟

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان شرکت نوآروان کیان ارتباط پایدار تماس حاصل فرمائید، بالبخند پاسخگوی شما خوهیم بود…