• اتاق سرور

دیتاسنتر یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در مراکز امروزی می باشد . نیاز به مدیریت متمرکز منابع. کاهش هزینه های نگهداری. مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح و بلادرنگ تجهیزات بصورت 24 ساعته. طراحی یک دیتا سنتر یا  اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز .

بخش های مختلف دیتاسنتر

یک دیتا سنتر استاندارد از بخشهای متعددی چون:

  • Storage room 
  • Entrance room 
  • Telecomm room و …متشکل می شود،که هر کدام برای برنامه ها و خدمات جداگانه استفاده می شوند ، اتاق سرور   (Server room / Computer roomm) از مهمترین آنها ست .

اتاق سرور یا دیتاسنتر؟

با توجه به محدودیت منابع، هزینه و اطلاعات در شرکتها، سازمانها و موسسات کوچک و بزرگ راه اندازی یک استاندارد در اینگونه مراکز کافی می باشد .

ایجاد مکانی امن در جهت متمرکز کردن سرورهای شبکه و استفاده از منابع مشترک نگهداری از عوامل مهم و تاثیرگذار پیشبرد کاری یک سازمان می باشند .

اهداف اصلی در پیاده سازی اتاق سرور عبارتند از :

  • مقاومت سازه و بنا
  • ایمنی نفوذ پذیری
  • اطمینان صحت داده.

 

برای ایجاد این فضا باید موقعیت جغرافیایی آن را در نظر گرفت.

در این سایت مواردی که در طراحی و پیاده سازی دیتاسنتر استاندارد مدنظر می باشد قابل دسترس است.

اکسس-کنترل امنیت فیزیکی اتاق امنیت فیزیکی اتاق “امنیت فیزیکی”

اطلاعات و داده های بسیار مهم یک سازمان در این محل وجود دارد بنابراین فقط افراد خاص باید اجازه ورود به آن را داشته باشند . 

برای حفاظت از این اطلاعات و جلوگیری از ورود غیرمجاز باید دسترسی ها را با سیستم کنترل تردد، کنترل و نظارت کرد.

تجهیزات اتاق سرور:

رک و تجهیزات داخلی.

خنک کننده های داخلی و بیرونی.

برق دیتا سنتر.

سیستم حفاظتی و امنیتی.

معماری داخلی.

اعلام و اطفا حریق.

مدیریت هوشمند ساختمان.

اکتیو اتاق سرور.

کابل کشی فیبر نوری و مسی.

زیرساخت

زیر ساخت ها از جمله تجهیزات شبکه بسیار حیاتی و مهم است یکی از کارهایی که در این زمینه میتوان انجام داد اتصال چندگانه به اینترنت از شرکت های مخابراتی مختلف است . با این کار درصورت قطع شدن سرویس اینترنت یک شرکت ، خدمات شرکت دیگر وجود دارد.

اندازه اتاق سرور

برای تعیین ابعاد باید تعداد رک ها ، حجم کابل ها ،تابلوهای برق و حتی مواردی که بعدها ممکن است اضافه شود را درنظر گرفت.

کنترل دما و رطوبت

کنترل دما و رطوبت کنترل دما و رطوبت “کنترل رطوبت و دمای هوا”

خنک سازی در طراحی محیط بسیار مهم است زیرا تجهیزات رایانه ای داغ می شوند برای خنک نگه داشتن آن می توان از سیستم کولینگ در سقف و یا خود اتاق استفاده کرد. به عنوان مثال،ایجاد راهروی گرم و سرد برای هدایت هوای سرد سمت رک ها و جمع آوری هوای گرم و هدایت آن از سقف .همچنین رطوبت اتاق سرور نیز باید پایین باشد در مکان هایی که رطوبت بالا هست نیاز است که دستگاه رطوبت گیر درون اتاق قرار گیرد.

 

UPS یا دستگاه برق اضطراری برای حفاظت از دستگاه ها در برابر قدرت ناپایدار برق مانند افزایش آن ، و همچنین به عنوان برق ثانویه در مواقعی که برق قطع می شود تا تغییر منبع برق استفاده می شوند . به دلیل اینکه  UPS بمدت کوتاه می تواند برق تولید کند در مواقع قطع برق فقط تا زمانیکه منبع برق دیگری مانند ژنراتور استارت شود مورد استفاده قرار می گیرد .

کابل-کشی.کابل کشی کابل-کشی”کابل کشی”

 حجم زیادی از کابلها در اتاق وجود دارد که برای  مدیریت آنها باید فضای کافی برای آنها در نظر گرفت.

به این منظور از سیستم کف کاذب و سقف کاذب استفاده می شود که کابل ها را از راه دور نگه می دارد و تردد را راحت میکند و همچنین از نظر زیبایی هم تاثیر زیادی دارد .

بکاپ گیری

بکاپ گیری یا پشتیبان گیری از اطلاعات کار مهم و در مواقعی که این اطلاعات در مکان های فیزیکی مختلفی قرار دارند کار دشواری است .

محافظت-در-برابر-آتش-سوزی. محافظت در برابر آتش سوزی محافظت در برابر آتش سوزی “محافظت در برابر آتش سوزی”

استفاده از تجهیزات اعلام و اطفا حریق ، رعایت استاندارد ها در این مورد و سازه ها مانند مسیری برای کارکنان برای فرار از آتش  بسیار مهم است .

 

رک ها قفسه هایی هستند که سخت افزارها را درون آنها قرار می دهند . درون هر رک با توجه به ظرفیت آن تعداد متفاوتی سرور قرار میگیرد . چیدمان این رک ها بر اساس استاندارد TIA-942  صورت می گیرد که از اهمیت بالایی برخوردار است . 

“نتیجه گیری”

دیتا سنتر  مهم ترین بخش های یک سازمان است که باید به گونه ای اصولی و استاندارد طراحی و اجرا شود که بجز در موارد خاص مانند جابجایی ساختمان سازمان، نیازمند تغییر و طراحی دوباره آن نباشد زیرا طراحی دوباره این اتاق مستلزم هزینه و زمان اضافی است.

همانطور که در بالا اشاره شد برای ایجاد این محل باید موارد خاصی را در نظر گرفت بنابراین باید طراحی آن را به افرادی واگذار کرد که تجربه و تخصص لازم را در این زمینه دارا باشند.مشاورین و کادر فنی نوآوران کیان ارتباط پایدار در این راه در کنار شما هستند.همین حالا جهت دریافت مشاوره کامل و تخصصی با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

 

طراحی اتاق سرور استاندارد

تجهیزات استاندارد

استاندارد کامل 

اکتیو شبکه

پسیو شبکه

راهرو سرد و گرم 

جابه جایی مراکز داده

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی با ما در تماس باشید…